Asistentele de la Spitalul de Pediatrie din Pitesti sint putine si le vine greu sa supravegheze toti copiii. Asa se face ca pe unul care pleca de unul singuer pe culoare l-au lagat cu un tifon, ca sa il gaseasca la locul lui cind se intorc la el. Daca fugea si se accidenta era grav. Poza cu copilul …legat a aparut in presa, iar fiindca noi am ajuns obsedati de ideea de protectie a copilului de fapt nimeni nu protejaza copiii de saracie, nimeni nu le ofera sanse egale de crestere si afirmare s-a ajuns la dispozitii si declaratii absurde si chiar stiintific mincinoase. Adrian Macovei, seful Directiei pentru Protectia Copilului spune: „Consideram ca ceea ce i s-a intimplat baietelului este un abuz. In plus, putem demonstra ca acest copil nu a avut un drept stipulat prin lege: accesul la servicii medicale. Acea sustinere a copilului de mijloc a fost o imobilizare silnica, un abuz fizic, ce nu putea fi justificat de nicio boala. Putea fi legat de pat doar daca era nebun. Neexistind o cauza, credem ca a fost un abuz. Luni, comisia medicala va da un verdict final cu privire la traumele suferite de copil. Daca se va dovedi ca s-a ales cu traume fizice sau psihice, medicii si asistentele care l-au avut in grija vor fi dati pe mina Parchetului si a politiei pentru rele tratamente
























Lasă un răspuns