Deputatii PDL Valeriu Tabara, Mircea Giugiu, Stefan Dragulescu, Alin Popoviciu, Daniel Buda, Ioan Oltean, Mircea Toader, Gheorghe Ciobanu si Marius Dugulescu vor depune la Parlament, probabil saptamina viitoare, o propunere de modificare a Legii alegerilor, astfel incit acestea sa aiba loc intr-o zi lucratoare, marti sau miercuri, iar cetatenii care doresc sa voteze sa aiba zi libera. Masura este luata pentru a contracara absenteismul la alegerile viitoare. Pentru cei care nu doresc sa mearga la vot, ziua este considerata lucratoare. Nu pare o masura proasta, mai ales ca ziua de munca este platita de angajator. Dar, am o dilema: daca angajatorul privat isi foloseste dreptul de a candida la alegeri (fie ele europarlamentare, locale etc.), iar angajatul sau e platit sa puna stampila pe vot, nu este teoretic mita electorala (sau poate santaj) se cheama?Intre timp, la Tirgoviste, presedintele PSD Dimbovita, deputatul Ion Stan, a declarat pentru ziarul Impact ca nu exista un conflict in coalitie, insa exista citeva nemultumiri din partea social-democratilor. „Avem de multe ori impresia ca in aceasta coalitie unii sunt la pedale si altii la ghidon. (…) Este culmea ca problemele interne ale PDL sa fie aruncate tot in spatele PSD. Sunt anumiti membri PDL care se comporta ca si cum ar fi singuri in coalitie, ceea ce PSD nu poate accepta. PSD ramine fidel coalitiei, insa doreste ca angajamentul sa fie respectat si de PDL”
























Lasă un răspuns