Cind oamenii nu mai pot fi convinsi cu argumente, cind isi pierd increderea in politicieni, acestia ajungind ca in mentalitatea colectiva sa nu mai insemne decit un stol oarecare de zburatoare refugiate vremelnic sub stresinile sperantelor lor, atunci singura modalitate prin care oamenii mai pot fi atrasi de partea unui partid sau altul este pomana electorala. Cind si aceasta se dovedeste insuficienta, se recurge la actiuni in forta, de intimidare a taberei adverse. Din aceasta perspectiva, cele intimplate la Ganeasa in zilele premergatoare celui de-al doilea tur de scrutin a depasit toate recordurile in materie de campanie electorala murdara. In discutie intra ambele tabere, sustinatorii ambilor candidati – Nicolae Preda (PSD) si Dumitru Costea (PD-L) – angajindu-se intr-o cursa nebuna pentru atragerea cit mai multor votanti. Senilele nesimtirii au spart si ultimele portiuni de drum asfaltat catre inima alegatorilor, asa incit, in mocirla creata de jocul intereselor au cazut cu totii, unii mai mult, altii mai putin, dar asta nici nu mai conteaza. Ceea ce conteaza este ca pentru citeva zile oamenii din Ganeasa nu s-au mai recunoscut intre ei decit in baza unui singur semn distinctiv: culoarea politica. Acesta a reprezentat singurul element de identificare intre niste oameni care altfel, in conditii normale, se recomanda ca oameni cumsecade ce se respecta intre ei, acceptindu-si unul altuia chiar si inerentele defecte personale. De buna seama ca dracul si-a bagat coada, de vreme ce toate apele s-au tulburat la Ganeasa si nimeni nu mai stie in ce ape se scalda. In aceste conditii, cum se mai poate vorbi de alegeri libere acolo? Oricine va cistiga la Ganeasa, nu va fi un cistigator adevarat, voturile acordate lui fiind inspirate nu din convingere, ci dintr-un anume sentiment de indatorare fata de pomana electorala primita (bani, paturi, alimente, electrocasnice etc.) sau dintr-o anumita deruta provocata de intimidari si amenintari. Ca observator impartial al intregului proces electoral din cele doua localitati, Colonesti, unde noul primar a fost ales din primul tur, si Ganeasa, nu pot sa nu ma gindesc la acesta decit ca la un circ in care dresorii, cind nu mai au bomboane cu care sa-si „convinga”
























Lasă un răspuns