O nouă politică tarifară a Publitrans 2000 Pitești, care se va aplica de la 1 ianuarie 2017, dar nu înainte de a fi aprobată de Consiliul Local Pitești, face rebalansarea prețurilor la abonamente.
Astfel:
a) Se scumpesc:
– abonamentele pe 1 săptămână, 1 linie – de la 15 lei la 20 de lei;
– abonamentele pe 2 săptămâni, 1 linie – de la 31 lei la 38 de lei.
b) Se ieftinesc:
– abonamentele nominale pe 2 linii – de la 95 lei la 70 de lei;
– abonamentele nominale pe toate liniile – de la 140 lei la 80 de lei;
– abonamentul nenominal pe toate liniile – de la 174 la 150 de lei.
De asemenea, se introduc și două abonamente noi:
– bilet nenominal pentru 1 zi – 8 lei;
– abonament nominal anual pe toate liniile – 800 de lei.
Crește și prețul amenzii (suprataxei), de la 22 lei la 40 de lei.
Aceste rearanjări ale tarifelor au fost propuse de consultanții BERD, care au considerat că politica de marketing trebuie să vină în sprijinul călătorilor onești și fideli. În același timp s-a ținut cont și de statistici, care spun că posibilitatea de fraudare cea mai mare a fost observată la abonamentele pe 1 linie, pe 1 săptămână și pe două săptămâni.

























Lasă un răspuns