Și Argeșul s-a alăturat grevei generale din sănătate, declanșată în această dimineață, în toată țara.
În județul nostru, 2247 de cadre medicale și alte 1200 din categoria asistență socială au semnat pentru protest, toți acești participanți la grevă fiind angajați ai unităţilor sanitare publice, Direcţiei de Sănătate Publică precum şi ai Centrului Teritorial de Sânge.
Sindicaliștii își cer scuze pacienților și speră să le fie înțeleasă de decizia de a organiza această acțiune.
Totodată, Federația SANITAS adresează, printr-un comunicat de presă, ”un nou apel către toate partidele politice parlamentare să dea dovadă de maturitate şi să îşi asume repararea inechităților şi nedreptăților inacceptabile generate de cele două Ordonanțe de urgență criticate – 20/2016 și 43/2016, în cel mai scurt timp posibil, putând astfel să deblocheze activitatea în sistemul sanitar public de stat”. Se cere, practic, includerea în grilele de salarizare a tuturor categoriilor de personal omise – asistenţa socială, unităţi medico-sociale, personal TESA, DSP, creşe, medicină şcolară, cabinete studenţeşti şi grădiniţe, muncitori de supraveghere din psihiatrie – precum și calcularea sporurilor şi a drepturilor salariale la salariul de bază actual, conform ultimului act normativ în vigoare.

























Lasă un răspuns