Argesul, daca nu stiati, are doi prefecti. Pe unul in chema Iani Popa (asa ii spun prietenii) iar pe celalalt Ion Popa (asa ii spune Tariceanu). Iani Popa este un baiat de 30 si ceva de ani, absolut elegant, cu o gindire supla si moderna. Ion Popa este un ins care pare imbatrinit, plin de prejudecati.Nici nu imi vine sa cred ca un om se poate schimba in asa hal imediat ce se urca intr-un fotoliu. As fi bagat mina in foc ca lui Iani Popa nu i se va intimpla asa ceva. Si uite ca tocmai lui i se intimpla si cu atita pregnanta incit imi vine sa spun ca ar trebui sa plece iute din functie pentru a nu se nenoroci pe viata. Fiindca nenorocire se chema sa iti pierzi bunul simt si uzul ratiunii numai pentru a face si tu putin pe nebunul.S-a vazut ca asa stau lucrile cind Ion Popa l-a lasat acasa pe Iani Popa si a inceput un schimb de replici plin de ranchiuna politica tocmai cu presedintele Consiliului Judetean. Ce rost au aceste frecusuri, Iani ? Scuzati, dle Ion Popa ? Cind va aduceti aminte de dumneavoastra, nu va e jena vazind cum ati ajuns ? Poate va ajuta cu ceva aceste rinduri, daca veti stii sa le luati asa cum trebuie, sa le cititi acasa si nu la biroul acela unde sinteti coplesit de functie.Fiindca tu, Iani, esti „cel mai frumos din orasul acesta”, citesti, gindesti, stii poezii, iti place viata fara trucuri. Dumitale, Ion Popa nu-ti mai place nimic, totul iti miroase urit numai si numai fiindca esti liberal si altii nu sint. Pacate de dumneata, o spun inca o data…Eu il vreau inapoi pe Iani Popa, tinarul atit de deschis la minte incit nici nu-l vedeam in politica. Acest Ion Popa ma plictiseste de moarte si ma enerveaza. Ma enerveaza fiindca isi distruge tot ce are mai bun in el devenind o baba care bombane permanent la Nicolescu numai si numai fiindca baba e liberala, iar presedintele e pesedist.Asa s-a intimplat si la „Fiii Argesului” si acum, la inaugurarea unui obiectiv social. Si-a dat poalele peste cap prefectul fiindca nu a fost invitat de…Consiliul Judetean in prorpiul sau judet, sa taie o panglica. Si ce daca nu a fost invitat, trebuia sa se duca linistit si sa faca ceea ce trebuie sa faca un demnitar. Numai ca asta ar fi facut Iani Popa, Ion Popa fiind prea brusc imbatrinit pentru a mai fi capabil sa puna societatea inainte propriului sau orgoliu.In mod normal, Iani Popa ar fi mers, inca din prima zi, sa se puna de acord cu Constantin Nicolescu, pentru binele celor doua institutii. In loc sa faca acest lucru, tinarul prefect arunca vorbe negindite. De asta spun ca avem doi prefecti. Cel bun sta acasa, ca o umbra, cel rau intretine polemici de doi lei. Doi oameni intr-unul singur.
























Lasă un răspuns