Am decis să fac nominalizare pentru poziţia de director al SRI. L-am propus pe Hellvig. În cursul zilei de azi, am avut întâlniri cu liderii partidelor politice parlamentare şi le-am adus la cunoştinţă intenţia. Probabil, săptămâna viitoare Parlamentul va lua în dezbatere această chestiune.
Când m-am gândit la o persoană pe care s-o propun, am căutat pe cineva care e pregătit pentru o astfel de poziţie, care are pregătirea şi energia necesare, care cunoaşte actorii politici, are sufiecte cunoştinţe despre activitatea SRI şi care e o persoană care vine să aducă calmul necesar în acest spaţiu. Pentru mine reprezintă garanţia unui parcurs de modernizare şi europenizare şi pentru SRI.
Vom vedea dacă propunerea trece. Probabil ca da.

























Lasă un răspuns