Bugetul Municipiului Râmnicu Vâlcea a stârnit multe discuţii aprinse în rândul angajaţilor din societăţile comerciale şi direcţiile aflate în subordinea primăriei, adică Pieţe Prest, Eta, Teatrul Ariel, Filarmonica, Cantina de ajutor social, Direcţia socială şi DADP.
Angajaţii se tem că vor rămâne fără salarii în trimestrul IV al anului 2015.
Viceprimarul Vasile Cocoş ne-a declarat următoarele: “ Datorită creșterii salariului minim garantat, fondul de salarii a crescut peste limita admisă de lege pentru bugetul total al primăriei. Noile salarii sunt asigurate complet pentru primele trei trimestre ale anului și parțial pentru ultimul trimestru. Apoi se va face o rectificare bugetară și problema va fi rezolvată . ”
Dezbaterea publică pe bugetul local va avea loc joi, 5 februarie la cinematograful Geo Saizescu din Ostroveni, începând cu orele 17.
Viceprimarul Vasile Cocoș a mai spus că dezbaterea va fi una aprinsă și membri „PNL-ului pe nou” vor fi extremi de vocali (că, de, se filmează), însă nu crede că vor veni cu propuneri concrete legate de buget.

























Lasă un răspuns