In editia sa de astazi, cel mai important ziar de sport din Rominia, „Gazeta sporturilor” ii spune lui Constantin Roibu ceea ce doar noi i-am spus pina acum:Dupa mai bine de 16 de ani, Roibu confunda planurile. Are convingerea ca finanteaza echipa de handbal din buzunarul propriu. Anunta ca nu mai da bani, apoi revine si pune conditii. „De la 31 martie nu ma mai intereseaza echipa. M-am saturat de birfele pe care le aflu in ziare!”.Mai departe, ziarul pune degentul pe rana:”Privatizarea, nu domnul Gavrilescu, a transformat echipa intr-o cheltuiala delicata. Cu trofelul pe masa, finantarea echipei ar fi aratat mai interesant in palmaresul de manager al lui Roibu. In fine, daca nu e trofeul, macar tapi ispasitori sa fie.”In fine, se vede ca in lumea sportului profilul managerial al omului despre care vorbim este bine cunoscut, fiindca acelasi citidian continua:”Performantele lui Roibu, in domeniul lui de baza, nu impresioneaza. Oltchim, combinatul, a inregistrat in ultimii trei ani pierderi totale de 148 de milioane de euro. S-a incercat privatizarea combinatului de mai multe ori. Nu s-a reusit, domnul Roibu stie de ce. Intr-un final al contradictiilor dialectice, se va privatiza si gigantul chimist din Vilcea. Iar managerul multilateral dezvoltat are sansa reala sa demonstreze ca e un personaj, sa zicem asa, larger than capitalism.”Iar pentru ca lucrurile sa fie clare, autorul articolului concluzioneaza:”Noii proprietari ai Oltchimului, nu bugetarul Roibu, vor decide daca sponsorizeaza sau nu echipa (…) Lucrurile bune se obtin greu. Usoara e generozitatea pe banii statului.”In sfirsit, cineva din presa centrala intelege ce se intimpla si este de partea noastra, de fapt a adevarului.
























Lasă un răspuns