Cea mai frumoasa echipa sportiva a Rominiei din toate timpurile a avut nesansa sa fie sechestrata si traficata exact ca o prostituata. Sechestrata de Constantin Roibu, care s-a erijat permanent in patron, cu toate ca proprietar a fost statul romin. Traficata fiindca la aceasta ora nimeni nu stie cui apartine echipa, iar ziarele se exprima ametit si ametitor. Iata un exemplu de formulare din presa de astazi:” Situatia echipei feminine de handbal Oltchim Rimnicu Vilcea, campioana en-titre si totodata liderul la zi al Ligii Nationale, este incerta dupa ce managerul general al clubului, Constantin Roibu, si-a anuntat retragerea sprijinului financiar, iar presedintele Ioan Gavrilescu a renuntat la echipa din motive personale. Antrenorul Oltchimului, Radu Voina (foto), dar si jucatoarele nu stiu ce se va intimpla cu echipa si spun ca nu au fost informati despre situatia clubului.”Este Roibu „managerul general al clubului”, asa cum scriu ziarele ? Sa fim seriosi ! Poate el sa anunte „retragerea sprijinului financiar”, in conditiile in care statul este acela care a oferit acest sprijin, prin consiliul de administratie al combinatului ? Faptul ca antrenorul si jucatoarele au aflat din presa ca Gavrilescu demisioneaza si Roibu nu mai plateste, asta ce fel de atitudine este, una normala ?Se observa ca a incurcat cineva lucrurile in interes strict personal, de mai multa vreme. Fiindca opinia publica nu a fost anuntata cu privire la privatizarea clubului, nu sunt cunoscuti proprietarii, nici sponsorii, in afara de unul singur. Orasul Rm. Vilcea devine constient, in sfirsit, de ceea ce anuntasem deja si anume ca echipa nu ii apartine, ci a intrat pe mina unor indivizi necunoscuti, care pot fi te miri cine.Culmea manipularii este ca Roibu isi motiveaza retragerea sprijinului financiar prin faptul ca a fost atacat de o parte a presei locale. Asemenea reactii le poate avea Gigi Becali, nu Constantin Roibu, acesta din urma fiind doar un administrator al unei parti din averea statului combinat si echipa de handbal. Mai precis formulat, Roibu este arendasul, in vreme ce boierul este statul, boierii suntem noi toti, care l-am angajat pe statul de plata pe acest domn sa ne administreze mosia. Ori, de cind se supara arendasul pe boieri ?Cred ca trebuie ca atit Consiliul Judetean Vilcea cit si Primaria Rm. Vilcea sa inceapa sa se intereseze de soarta echipei de handbal. Consilierii ambelor consilii trebuie sa solicite date clare depre club, despre cine ii sunt acum patronii, de ce a fost si cind a fost privatizat, pe ce sume etc. In urma unei analize si cu sprijinul organelor statului, echipa trebuie sa reintre in patrimoniul judetului si al Rimnicului, sumele de bani necesare nefiind chiar atit de mari incit sa nu poata fi suportate de catre administratia locala.Cit priveste reactiile arendasului, ele trebuie luate in considerare de boieri si sanctionate ferm. Fiindca nu trebuie tolerat ca slugile sa isi ia nasul la purtare in fata stapinilor.
























Lasă un răspuns