Exit-poll-urile de la ora 23 pentru ora 21, fără diaspora, îl dau câștigător cert pe Klaus Iohannis.
Gafa secțiilor de vot din diaspora a fost, după cum se vede, decisivă.
Ponta anunță că l-a sunat pe Iohannis și l-a felicitat pentru victorie.
Atitudinea aparent echilibrată a lui Victor Ponta vrea să exprime auto-control, liderul PSD încercând să nu piardă tot.
Situația rămâne însă într-un echilibru dinamic. ACL, Iohannis sau Traian Băsescu trebuie să nu îl victimizeze pe Ponta, care are electoratul său.
Dacă Ponta nu va deveni victimă, cu ajutorul adversarilor, va aluneca spre pierderea partidului și a guvernului.
Dacă adversarii sau strada vor insista cu presiunile, liderul PSD poate rămâne pe poziție până în 2016.

























Lasă un răspuns