Miercuri seara am invitat, din greseala, un saltimbanc la emisiunea „Criterii politice” si ma vad nevoit sa imi cer iertare telespectatorilor pentru calitatea dialogului. Dumitru Lovin face un fel de triada a septuagenarilor nostalgici cu Ion Cilea si Dumitru Persu, ei fiind cei care „guverneaza” la aceasta ora judetul Vilcea.Semidoct cu pretentii, folosind gresit citate si neologisme, acest Lovin e un satir batrin care are impresia ca o emisiune la televizor e un fel de concurs de arogante si reflemea. Asa sunt toti cei trei, el si tovarasii lui, niste demagogi impertinenti care vor sa isi mentina privilegiile prin tupeu, facindu-se ca nu pricep cit sunt de expirati.Ora de emisiune cu Dumitru Lovin, care cu alte ocazii a reusit sa se controleze si sa se poarte cit de cit decent, a fost un dezastru jurnalistic si trebuie sa recunosc acest lucru. La tembelisme nu poti sa raspunzi cu vorbe de duh, pur si simplu m-a apucat scirba si l-am lasat sa-si faca numarul sau de acrobat al unui timp apus.Pentru ca emisiunea „Criterii politice” este una a argumentelor si cel mult a ironiilor de bun gust,un spatiu al dezbaterilor unde opiniile transante sunt amortizate de bun simt, cred ca niciunul dintre acesti Marx, Angels si Lenin ai Vilcii nu isi vor gasi locul in studio de acum inainte.
























Lasă un răspuns