Cind spunem noi ca Ion Cilea nu se poate debarasa de metehnele sale comuniste, stim ce spunem. Iata doua sustineri ale presedintelui C.J. Vilcea de care ar fi fost mindru orice secretar de comitet judetean de partid.Intr-un memoriu adresat premierului Emil Boc in legatura cu situatia de la Oltchim, Cilea solicita sa fie asmutite serviciile secrete impotriva unuia dintre actionari, din trei motive: ca e o firma straina, ca vrea sa cumpere combinatul la un pret cit mai mic si ca se dreseaza forurilor UE. Zice Cilea:”Supunem respectuos atentiei faptul ca societatea germana Petro Carbo Chem (PCC-SE), in calitatea sa de actionar minoritar, urmareste asiduu preluarea agresiva si la un pret derizoriu a SC OLTCHIM SA Rm. Valcea. In acest scop, a inaintat numeroase reclamatii la Comisia Europeana sau la alte institutii nationale si internationale si, constant, din 2008 pana in prezent, a creat permanent presiuni asupra autoritatilor romane de a se renunta la statutul Ministerului Economiei de actionar majoritar.”Asadar, respectivul actionar minoritar e naspa, e capitalist, actioneaza „asiduu”, urmareste sa obtina „un pret derizoriu”, are curajul sa comunice cu imperialistii de la Bruxelles, ca atare trebuie sa intervina Securitatea. Jalnica gindire, pe care stim cine i-o indeasa in cerebel lui Ion Cilea, o gindire insa dezastruoasa pentru un presedinte de Consiliu Judetean care isi doreste cit mai multi investitori straini. Investitorii astia asa sunt ei, adica sunt pusi pe afaceri, actioneaza „asiduu si agresiv”, vor preturi mari cind vind si „derizorii” cind cumpara, ceea ce comunistul Ion Cilea nu poate sa accepte in ruptul capului, de parca ar adormi in fiecare seara citind si recitind Tezele din iulie 1971 ale lui Nicolae Ceausescu.Mai stii ?Cilea mai face un lucru care imia duce aminte de vechiul regim si anume umfla cifrele tovaraseste. Iata:” „Fac precizarea ca SC OLTCHIM SA acopera 65 la suta din PIB la nivelul judetului Valcea si ca falimentarea acestei citadele a industriei petrochimice romanesti ar insemna distrugerea economiei judetului si un dezastru pentru economia tarii”Lasind la o parte chestia cu „citadela”,care e ridicola in conditiile in care Oltchim are datorii de 545 de milioane de euro, fiind cel mult, vorba lui Horia Lovinescu, o „citadela sfarimata”, ne sare in ochi cifra de 65% din „PIB-ul” judetului, ceea ce este o aberatie. Trecind peste faptul ca Oltchim creste PIB-ul judetean in conditiile in care lucreaza pe pierdere subventionata national, ii atragem atentia ditamai presedintelui Consiliului Judetean ca e un Pinocchio,ba inca unul aproape pornografic in exagerarile sale si iata de ce. Din cite stim noi, CCI a Vilcii estimneaza ca numai IMM-urile realizeaza 25% din PIB-ul judetean, ceea ce inseamna , conform lui Cilea, ca toate celelalte intreprinderi mari, contributoare la finante in judet, fac doar 10%. Absurd si astfel vedem cum inca o cifra este batuta ca un cui in capul lui Ion Cilea de catre stim noi cine.Acesta este, dupa cum se vede, seful jduetului, iar judetul e ca el.
























Lasă un răspuns