„Curierul de Rimnic” lanseaza,la un an de la eveniment, o dezbatere publica pe tema: „Merita Mircia Gutau sa fie declarat cetatean de onoare al Rimnicului ?” Fiind cel care a lansat ideea in emisiunea „Criterii politice” de la VTV, sunt in masura sa explicitez destul de rapid si argumentat aceasta problema.Am propus ca orasul sa ii acorde lui Gutau distinctia de cetatean de onoare la 24 de ore dupa ce a fost arestat, pe fondul unei puternice emotii colective. Abordind subiectul in cursul a patru emisiuni succesive, am primit la redactie 14.000 de semnaturi intr-o saptamina, iar alte 10.000 au fost depuse, pe baza de tabel, la Primarie. Mi-a fost destul de clar si a fost clar pentru toata lumea, in afara de cei care doreau sa faca din alb negru si din negru alb, ca orasul il iubea pe Gutau si dorea sa dea o replica judecatorilor care l-au arestat fara probe concludente. Fiindca doua lucruri trebuie observate si anume ca lumea a fost constienta de inexistenta unei dovezi ca primarul a luat mita si ca nimeni nu ar fi intrunit un atit de mare numar de semnaturi in favoarea sa in afara de Gutau.Asa stind lucrurile, cei care contesta titlul contesta opinia publica , fiindca niciodata in istoria orasului si nicicind de acum incolo nu ar fi reusit si nu va mai reusi cineva sa colecteze 24.000 de adeziuni in favoarea sa intr-un oras de o suta si ceva de mii de locuitori. Practic, aproape din fiecare familie a semnat cineva pentru ca Gutau sa fie desemnat cetatean de onoare,iar tabelele cu semnaturi se gasesc la Primarie si pot fi verificate. Nu contest ca ar fi putut fi si excese de zel care sa fi dus la semnaturi fara acoperire, dar imi este clar, data fiind amploarea miscarii, ca oamenii l-au dorit pe Mircea Gutau cetatean de onoare al orasului lor.De ce ? Iata o intrebare la care nu pot raspunde decit partial, in sensul ca sunt convins ca oamenii au sesizat abuzul justitiei si au reactionat. Pe de alta parte, am auzit de sute de ori spunindu-se ca Mircia Gutau a fost cel mai bun primar din istoria Rimnicului Vilcea.In genere, lumea nu iubeste autoritatile si ii doreste pe cei corupti la inchisoare. Este greu pentru o personalitate, din orice domeniu, sa cistige simpatia comunitatii unde traieste, pe principiul ca nimeni nu este profet in tara lui. Personal, nu cred ca vreun alt cetatean al orasului ar putea obtine macar un sfert din semnaturile pe care le-a obtinut Gutau in favoarea sa, indiferent despre cine ar fi vorba. La limita, nici daca vreun rimnicean ar obtine premiul Nobel nu cred ca ar acumula atitea sufragii si nu cred ca ar trezi un asemenea val de simpatie, de unde concluzia logica precum ca Mircia Gutau a fost un fenomen, iar daca formulam altfel, inseamna ca a fost un primar fenomenal.Cum de-a lungul acestui an care a trecut de la desemnarea lui Gutau drept cetatean de onoare nu s-a mai putut descoperi o situatie similara in intreaga lume,in sensul in care un om care tocmai a fost arestat sa fie desemnat cetatean de onoare, nu avem decit sa tragem concluzia ca acesta a fost un primar unic pe plan mondial. In ce consta insa aceasta unicitate imi e impsobil de stabilit, fiind vorba probabil de o sinteza de carisma, generozitate, bun simt, harnicie si devotament, amestecate toate, asa cum se intimpla in ziua de azi, cu defecte pe care le are intreaga clasa politica si administrativa.Ar mai fi de adaugat ceva extrem de important si anume ca PDL Vilcea nu s-a amestecat in colectarea de semnaturi, in prim plan aparind ziaristi precum Romeo Popescu si Tiberiu Pirnau, abia apoi, data fiind majoritatea portocalie din Consiliul Local si apartenenta primarului Romeo Radulescu la PDL aparind posibilitatea ca hotarirea prin care s-a acordat titlul sa treaca fara probleme.Asa stind lucrurile, consider chestiunea relativ transata, chiar daca multi ani de acum inainte vom trata subiectul ca fiind un fenomen inegalabil si, de ce nu, aproape inexplicabil.
























Lasă un răspuns