Exista un anomim in politica vilceana, iar numele lui este Veronel Radulescu. Mostenirea comunista ne face sa legam valoarea oamenilor de sonoritatea numelui lor, iar Veronel suna copilareste. In celalalt regim, erai om daca te chema Ion Ion sau Dumitru Dumitru, dar nici acum nu suntem prea departe de aceasta prejudecata.Patrascanu poate nu pierea daca nu-l chema Lucretiu. Asadar, Veronel, coada de purcel, cam asa gindesc rominii, iar acest mod de a pune problema l-a lasat pe posesorul infantilului prenume intr-o nedreapta perceptie de mediocritate.Acest Veronel, despre care multi obisnuiesc sa spuna: „care Ve-ro-nel, domne, ala de ne jucam noi cind eram mici”
























Lasă un răspuns