La Grădina Zoologică din Râmnicu Vâlcea, gestionată de Direcţia Administrării Domeniului Public, Dan şi Dana, cei doi tigri siberieni în vârstă de 3 ani, au primit marţi, 29 iulie, un tratament culinar special, care s-a bucurat de aprecierea frumoaselor feline: pulpe de pui, fructe şi legume. Motivul este faptul că în această zi se marchează Ziua Internaţională a Tigrului, o sărbătoare care datează din anul 2010, menită să atragă atenţia asupra acestei specii pe cale de dispariţie. La Grădina Zoologică a Primăriei Râmnicului se află în acest moment peste 200 specii de animale şi păsări, alături de peşti, batracieni, insecte şi altele, iar un proiect de extindere a serviciilor adresate copiilor este în curs de implementare.
























Lasă un răspuns