Crin Antonescu vine la Pitesti si ne asigura ca Uniunea Social-Liberala este pregatita pentru guvernare, ca va matura PD-L de pe scena politica si ca, in general, daca vin ei la putere, Rominia va fi bine si tot rominul va prospera. Am citit darile de seama optimiste pe care presa le face intilnirii de la conacul lui Bratianu si nu ma asteptam ca domnul Antonescu sa-si asume vreo responsabilitate, in nume propriu sau in numele uniunii, in legatura cu criza economica pe care o traversam.Nu era nici momentul, evident, fiind vorba de o aniversare si nici nu cred ca presedintele liberalilor se gindeste, in lungile perioade de repaus pe care si le ia de la serviciu, la o asemenea responsabilitate. Ea totusi exista. Hai sa o identificam.Majorarea TVA in urma cu un an a fost condamnata recent de Presedinte, care a calificat-o drept o „greseala” politica, iar guvernatorul Bancii Nationale o numeste „bilba” a guvernului Boc, care a impiedicat Rominia sa iasa din recesiune anul trecut.In aparenta, cei doi arunca vina pe guvern si pe primul ministru, iar daca scoatem aceste declaratii din contextul larg al imprejurarilor in care a fost decisa majorarea TVA, le putem folosi fara grija pentru a demonstra ca guvernul Boc este incompetent si, prin urmare, ar trebui schimbat, daca nu cu partid cu tot, macar cu alta echipa.”Corectia trebuia facuta acolo unde deficitele erau mari, adica in bugetele de asigurari sociale”, sustine Mugur Isarescu.Sa ne amintim totusi cum a fost decisa masura de marire a taxei pe valoarea adaugata la 24%.Iata un sumar cu extrase din presa de acum un an:Premierul Emil Boc isi va asuma, luni [7 iunie 2010, n.r.], raspunderea in numele Guvernului, in Parlament, pentru doua proiecte de lege care prevad, printre altele, reducerea salariilor bugetarilor cu 25 la suta si a pensiilor cu 15 la suta.PSD a anuntat ca va depune doua motiuni de cenzura impotriva Guvernului Boc, iar PNL a precizat ca va vota orice motiune indreptata impotriva Executivului.PSD a depus in aceeasi zi motiunea de cenzura cu titlul „Opriti genocidul social!”, care a fost respinsa, marti, in Parlament.Nota: prin respingerea motiunii, proiectele de lege se considera adoptate.PNL a contestat la CC Legea privind masurile necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar adoptata de Parlament prin angajarea raspunderii Guvernului, sesizarea fiind semnata de 54 de deputati.Si PSD a depus la CC, miercuri, prin purtatorul de cuvint al PSD, Radu Moldovan, impreuna cu un grup de parlamentari social-democrati, sesizarea referitoate la neconstitutionalitatea Legii pentru care Guvernul si-a asumat raspunderea, privind masurile de austeritate.Doua articole din legile prin care se reduc salariile bugetarilor si pensiile au fost declarate neconstitutionale, vineri, de catre magistratii CCR. Cele doua articole se refereau, printre altele, la taierea pensiilor cu 15% si la recalcularea pensiilor magistratilor.In schimb, CCR a stabilit ca reducerea salariilor bugetarilor cu 25% nu incalca Constitutia.Ordonanta de Urgenta a Guvernului (OUG) care majoreaza TVA de la 19 la 24% a fost publicata in Monitorul Oficial Partea I nr. 431 din 28 iunie 2010 si va intra in vigoare de la 1 iulie 2010.Dupa aceasta recapitulare, declaratiile Presedintelui si ale guvernatorului Bancii Nationale apar, parca intr-o alta lumina.Fara sa contestam efectele dureroase ale majorarii TVA, trebuie totusi sa remarcam ca fara opozitia timpa a liberalilor si a pesedistilor, criza economica s-ar fi desfasurat altfel. Poate, asa cum zice Mugur Isarescu, am fi iesit demult din recesiune. Sau poate nu. Intervenind direct in politicile economice ale guvernului, bune sau proaste, opozitia a obligat guvernul sa adopte alt curs decit acela planificat. Daca ar fi fost mai bine ca PSD si PNL sa nu se amestece, nu avem de unde sa stim. Este insa clar ca atit unii, cit si ceilalti sint responsabili de faptul ca lucrurile s-au desfasurat asa cum s-au desfasurat.Acum, Crin Antonescu vine si ne asigura ca Uniunea Social-Liberala a pus la punct programul economic cu care va scoate Rominia din criza.Evident, astept si eu sa-l citesc, dar la fel de mult as dori sa vad un model teoretic al masurilor pe care le-ar fi luat, la momentul iunie 2010, liberalii sau pesedistii, astfel incit sa asigure traversarea crizei economice fara sacrificii economice si fara imprumuturi externe. Nu de alta, dar de multa vreme nu se aud dinspre partea asta decit critici si injuraturi.Pina atunci, Presedintele si guvernatorul BNR bat saua, ca sa priceapa si magarul Uniunii.
























Lasă un răspuns