În urma articolelor apărute în ziarele Criterii Politice
http://www.criterii.ro/index.php/en/valcea/7896-ce-gainarie-francule-a-cata
şi Viaţa Vâlcii
despre contractul de publicitate încheiat între televiziunea Vâlcea1 a (rudelor) primarului penal Emilian Frâncu http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000536749&id_inst=3 şi Centru de Afaceri Flandra din Rm Vâlcea, primarul Frâncu ne-a trimis pentru publicare un drept la replică pe care îl redăm integral:
Publicaţiei Viaţa Vâlcii
dlui director Petre Tănăsoaica
Publicaţiei Criterii
dlui director Gheorghe Smeoreanu
Ca urmare a unor materiale apărute recent în publicaţiile dvs. referitoare la funcţionarea Centrului de Afaceri Flandra-Vâlcea, în virtutea dreptului la replică vă rog să daţi publicităţii, materialul de mai jos:
Numirea, în urmă cu aproximativ 5 luni, a dlui Dan Liviu Popa în funcţia de director general al Centrului de Afaceri Flandra – Vâlcea s-a făcut de către Consiliul de Administraţie al acestei instituţii, alcătuit din reprezentanţi din partea Consiliului Judeţean, Primăriei municipiului Râmnicu Vâlcea şi Camerei de Comerţ şi Industrie Vâlcea.
În ceea ce priveşte decizia de a se face publicitate Centrului de Afaceri Flandra – Vâlcea, aceasta a venit tocmai ca urmare a faptului că Centrul este, la momentul actual, neutilizat la întreaga sa capacitate (de altfel singura observaţie corectă din materialul dvs.), iar alegerea mijloacelor media este în exclusivitate atributul conducerii instituţiei.
Vă asigur că treimea pe care Municipiul o deţine la Centrul de Afaceri Flandra-Vâlcea va fi folosită pentru a aduce investitori aici, nu doar din Râmnicu Vâlcea, ci şi din judeţele învecinate. De asemenea, vă informez că există un plan de redresare alcătuit de noua conducere care cuprinde o serie de măsuri printre care organizarea de conferinţe, de simpozioane şi de alte evenimente specifice activităţii Centrului.
Emilian Frâncu,
Primarul municipiului
Citeşte aici părerea colegilor de la ziarul Viaţa Vâlcii http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/46-politic-i-administraie/21446-francu-se-d-de-gol-dar-d-vina-pe-alii-recunoate-c-valcea-unu-primete-contracte-prefereniale.html

























Lasă un răspuns