Viata Vilcii nu vrea cu nici un chip sa-si anunte cititorii ca Roibu nu mai este presedinte al Consiliului de Administratie de la OLTCHIM. In acelasi timp, nici nu poate sa continue sa scrie de parca nimic nu s-ar fi intimplat.In situatia asta, aparent fara iesire, ziarul lui Tanasoaica face torsiuni si contorsiuni demne de celebra Zlata, femeia de cauciuc, care se suceste in asa fel incit ajunge sa-si puna curul in cap si sa-si bage degetele de la picioare in gura.Te uiti la ea si te crucesti…Acum uite ca si Tanasoaica isi pune curul in cap si scrie ca „PCC-SE si Carlson Ventures International nu sunt in masura sa decida soarta noului Oltchim”.Petre contorsionistul admite, vrind nevrind, ca la OLTCHIM s-a schimbat ceva, ca d-aia zice „noul OLTCHIM”, dar nu-si poate infringe inhibitiile si nu explica prin ce se deosebeste noul OLTCHIM de ala vechi.As fi zis, totusi, ca, desi timida si partiala, incercarea asta este un semn ca Tanasoaica incearca sa-si indrepte sira spinarii si ca, in viata asta, va reusi sa scrie adevarul, de care acum fuge ca dracul de tamiie.As fi zis, dar nu zic. Articolul ala e, de fapt, un comunicat de la OLTCHIM, iar Tanasoaica i-a pus titlul mentionat pentru a justifica faptul ca la coada textului scrie Biroul de presa OLTCHIM, acolo unde, in vremuri mai bune pentru ziar, scria Presedinte al Consiliului de Administratie si director general Constantin Roibu.Inteleg ca, in continuare, la Viata Vilcii tacerea e de aur. Sau de euro.
























Lasă un răspuns