Nici n-au trecut bine emoţiile examenului de Definitivat, că astăzi a început examenul de Titularizare în învăţământ.
La Vâlcea a fost un singur centru de examen, dar trei locaţii unde s-a desfăşurat, efectiv, concursul: Colegiul Economic, Şcoala Gimnazială nr. 4 şi Seminarul Teologic ,,Sfântul Nicolae”. Din cei 807 candidaţi înscrişi, 668 au avut curajul de a intra în sală. Diferenţa o reprezintă numărul celor care au părăsit concursul înainte de scurgerea a 3 ore, potrivit regulamentului, sau a celor care au preferat să folosească media obţinută de examenul de anul trecut. Lucrările vor fi transportate sub pază militarizată în mai multe centre universitare, chiar inspectorul general şcolar, prof. Ion Gherghinaru, însoţind una dintre maşini. După corectarea lor, va începe o nouă perioadă de foc, al celor două şedinţe publice, de repartizare a posturilor titularizabile din Vâlcea.
























Lasă un răspuns