Stimata Redactie,
Luand la cunostiinta cu surprindere de intentia deputatului Romeo Radulescu de a stopa, realizarea pasajului subteran dela intersectia Caii lui traian cu Regina Maria, in calitate de consilier local va transmit atasat spre informarea concetatenilor , opinia mea.
Cu multumiri,
Dr. Chem. Gheorghe IONITA;
Sunt surprins total de comunicatul domnului deputat Romeo Radulescu , prin care isi manifesta dezacordul privind realizarea pasajului subteran de la intersectia strazilor Calea Traian cu Regina Maria precum si de intentia sa de a solicita printr-o scrisoare Consiliului Local Rm-valcea, stoparea acestei lucrari, argumentand : ” că dacă pentru pasajul Tudor Vladimirescu a fost nevoie de doi ani pentru finalizare, vâlcenii nu pot sta ani de zile cu o groapă în centrul oraşului”
Nedumerit de logica argumentelor domnului „ex-primar”, in calitate de consilier local, ma vad nevoit sa-i reamintesc dansului dar mai ales concetatenilor ca extrapolarea intarzierii finalizarii in termenul contractat a pasajului Tudor Vladimirescu asupra pasajului subteran de la intersectia Calea Traian- Regina Maria, este total gresita intrucat:
– cauza principala a intarzierii de la pasajul Tudor Vladimirescu a constituit-o, omisiunile si deficientele de proiectare, proiectare comandata si realizata in numai 8 zile(!!!) si receptionata chiar de domnul ex-primar Radulescu;
– dimensiunea si complexitatea lucrarilor la pasajul de la Cozia este mult mai mica in comparatie cu pasajul suprateran de traversare a caii ferate;
– ca fost „primar” domnul Radulescu ar trebui sa stie ca aceast pasaj este parte integranta a proiectului amenjarii centrului municipiului fiind finantat din fonduri europene. Prin urmare , nu numai ca nu poate fi stopat dar nici macar nu poate suferi modificari de proiect fara a risca penalitati uriase;
Consecventi proiectului „Ramnicu-Valcea – Casa Noastra” , consilierii liberali vor sustine atat acest proiect cat si realizarea in cel mai scurt timp si a celorlalte doua pasaje de la Hermes- zona Ostroveni si de la intersectia strazii General Magheru cu Calea lui Traian
Gheorghe Ionita- Consilier Local

























Lasă un răspuns