40 de tone de propan aruncate în aer, doi morţi şi zeci de tone de materiale, risipite pe o rază de 750 de metri! Din fericire sunt doar ipoteze ale unui exerciţiu de alarmare, desfăşurat astăzi, la Ioneşti, la o staţie de îmbuteliere a gazului lichefiat.
În judeţul Vâlcea există două obiective SEVESO (numite aşa după localitatea italiană cu acelaşi nume unde, în anul 1976, s-a înregistrat cel mai mare accident cu gaze lichefiate, în urma căruia au fost intoxicate 30.000 de persoane). Ele sunt combinatul Oltchim şi staţia privată de îmbuteliere a gazelor lichefiate de la Ioneşti. La ultimul dintre ele, structuri complexe din cadrul Ministerului de Interne au participat, respectând procedurile unei situaţii de urgenţă. Potrivit scenariului, accidentul s-a produs în momentul încărcării-descărcării unei cisterne cu propan, primele victime mortale fiind şoferul maşinii şi angajatul staţiei.
Exerciţiul a urmărit respectarea fazelor intervenţiei, în timp real, fără să fie nevoie de o regie prestabilită, dorindu-se, mai degrabă, o repetiţie, din care toată lumea să aibă ce învăţa.
Simularea incendiului a permis desfăşurarea unor puternice forţe locale, dar şi a pompierilor şi SMURD-ului de la Drăgăşani sau a specialiştilor de la Hidrocentrala Ioneşti.
Din fericire, până acum un asemenea incendiu nu s-a înregistrat în judeţul Vâlcea, dar dacă s-ar produce, ar avea un suflu ce s-ar resimţi pe mai bine de 500 metri şi s-ar solda cu uciderea a jumătate dintre persoanele aflate în zona letală.

























Lasă un răspuns