Cine-mparte ,parte-si face …spune-o vorba din popor .Acest principiu s-a aplicat cu succes in Romania pana-n 89 .
Dupa aceasta perioda a aparut alta zicala :
A băga mîna în miere si a nu-ti linge degetele nu se poate .
Si a fost aplicata cu succes …
Astazi prin spectacolul public facut de arestari vedem doar cateva exemple.
Intre timp mierea s-a cam terminat iar cei care o produc s-au cam carat din Romania . Acum apare marea problema …Ce se-ntampla cu stupul ?
Mai poate produce el miere ?
Sigur ca da …dar de ce pleaca albinele ?
Un apicultor ar raspunde astfel : „Albinele parasesc stupul atunci cand infestatia cu paduchi a atins pragul critic” . Motivul: „nu s-au facut tratamentele la timp …sau nu s-au facut deloc .”
Aici e marea problema …si cine poate sa citeasca printre randuri sigur poate sa-nteleaga de ce am ajuns noi in aceasta situatie.
Observ ca au inceput sa administreze cateva tratamente si poate …sper…mai este o sansa ..
Mai observ si ca nu se gaseste mierea …si se pare ca degetele celor cu mana-n ea au fost linse si de catre altii .
Altii care au ajuns „paduchi” si care astazi ne afecteaza stupul ..
Coruptia este endemica si ne-a zdruncinat destul de serios …Sper ca tratamentul va fi pe masura . Trebuie sa urmarim insa semnele lui …Un tratament bun isi arata efectul la cateva ore de la administrare .
Eu astept un singur semn : Sa se gaseasca mierea linsa de pe degete.

























Lasă un răspuns