Pe cine detestați mai mult:
-Ana Pauker sau Petru Groza ?
-Silviu Brucan sau Miron Constantinescu ?
-Gheorghiu-Dej sau Ceaușescu ?
-Ghiță sau Iliescu ?
Partea comică a acestor false dileme este că ultimii doi de pe listă sunt niște pigmei în comparație cu ceilalți.
Așadar, aici a ajuns stânga în România, să se polarizeze între o bătrână șandrama stalinistă și o căpușă a bugetului.
E drept, cultura politică a șandramalei e originală de la Moscova, iar a căpușei e nicăieri.
Iliescu are ce updata, Ghiță nu are, fiindcă zero la infinit e tot zero.
Aș ține, totuși, cu Iliescu, dacă acesta ar fi un filosof. Între om și operă e bine să faci diferența. Nu același lucru poți face însă când este vorba despre oameni politici.
La ei, omul și opera sunt unul și același lucru.
Iată de ce frazele frumoase ale scrisorii iliesciene mustesc de sângele victimelor revoluției, iar îndemnurile la echilibru și sinceritate ale celui ce a nășit corupția au ecouri cavernoase.
Totuși, Iliescu sau Ghiță, pe cine detestați mai mult ?
Sunt sigur că ați găsit răspunsul:
Pe Ponta.

























Lasă un răspuns