Aş fi putut intitula acest articol în următoarele moduri:
– Ruşine, domnă Kovesi !
– De ce ne omorâţi ?
– Care e scenariul ?
– România, laborator al marilor puteri.
– De ce Ungaria, Polonia, Cehia, Bulgaria au declarat că nu vor să urmeze calea României în rezolvarea corupției ?
Pot fi găsite zeci sau sute de titluri de acest fel, dar nu am folosit niciunul deoarece încă sper că dorm şi am un coşmar din care urmează să mă trezesc.
În acest coşmar apar următoarele cifre.
Din PIB-ul României, 8 % se realizează de către firmele româneşti, iar 92 % de către firmele cu capital străin.
Din taxele şi impozitele României, 72 % se încasează de la firmele româneşti şi 28 % de la firmele cu capital străin.
Aşa este că la aceste cifre s-ar potrivi oricare dintre titlurile de mai sus ?
Ori poate visăm urât.
Gheorghe Smeoreanu

























Lasă un răspuns