† VARSANUFIE,
CU DARUL LUI DUMNEZEU ARHIEPISCOP AL
RÂMNICULUI
IUBITULUI NOSTRU CLER, CINULUI MONAHAL ȘI
TUTUROR DREPTCREDINCIOȘILOR CREȘTINI DIN
ACEASTĂ DE DUMNEZEU PĂZITĂ EPARHIE:
HAR, MILĂ, PACE ȘI ÎNTRU TOATE BUNĂVOIRE,
IAR DE LA NOI ARHIEREȘTI ȘI PĂRINTEȘTI BINECUVÂNTĂRI!
„Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe
pământ pace, între oameni bunăvoire” (Luca 2, 14)
Iubiți fii și fiice duhovnicești,
De şase săptămâni, fiecare dintre noi ne pregătim pentru
această zi minunată, a Naşterii Domnului; ne pregătim prin
post şi rugăciune ca Naşterea Fiului lui Dumnezeu să nu
rămână pentru noi un eveniment istoric, ci să fie pentru
noi, cu adevărat, o transformare sufletească, ca Hristos să se
nască nu doar în peştera din Betleemul Iudeii, ci mai ales în
peştera inimilor noastre.
În prima pagină din volumul al doilea al Filocaliei se
relatează că un frate l-a întrebat pe un bătrân care a fost
scopul înomenirii Fiului lui Dumnezeu. Iar bătrânul,
răspunzând, a zis: „Mă mir, frate, că, deși auzi în fiecare zi
Simbolul Credinței, mă mai întrebi despre aceasta. Totuși îți
spun că scopul Întrupării Domnului a fost mântuirea noastră.
Iar fratele a spus: în ce fel, părinte? Şi a răspuns bătrânul: Omul
fiind făcut la început de Dumnezeu şi aşezat fiind în Rai, a călcat
porunca şi prin aceasta a căzut în stricăciunea morţii. Pe urmă,
fiind cârmuit prin Providenţa felurită a lui Dumnezeu generaţie
după generaţie, a stăruit totuşi să sporească în rău, fiind dus
de feluritele patimi ale trupului, până la deznădejdea de viaţă.
Din această pricină Fiul Cel Unul Născut al lui Dumnezeu,
Cuvântul cel mai dinainte de veci, […] ni s-a arătat nouă celor
ce şedeam în întunericul şi în umbra morţii. Întrupându-Se
din Duhul Sfânt şi din Fecioara Maria, ne-a arătat chipul unei
vieţuiri de formă dumnezeiască. Şi dându-ne porunci sfinte şi
făgăduind împărăţia cerurilor celor ce-şi vor rândui viaţa după
ele şi înfricoşând cu chinurile veşnice pe cei ce le vor călca, iar
mai pe urmă suferind patima mântuitoare şi înviind din morţi,
ne-a dăruit nădejdea învierii şi a vieţii veşnice”
Sfinţii Părinţi, în unanimitate, spun categoric
că scopul Naşterii Mântuitorului Iisus Hristos, din
Fecioara Maria, nu este altul decât mântuirea şi înnoirea
omului. Sfântul Ioan Gură de Aur mărturiseşte în acest
sens că nu există o oarecare altă pricină a înomenirii Fiului
lui Dumnezeu, decât numai mântuirea omului: „Că Însuşi
El, Dumnezeu fiind, nu pentru vreo altă pricină a îmbrăcat
trupul nostru şi S-a făcut om pentru mântuirea neamului
omenesc”.
Sfântul Grigorie Palama, sintetizând învățătura
patristică de până la el, afirma: „Așadar, Fiul lui
Dumnezeu S-a făcut om ca să dezlege legătura păcatului; să
curățească întinăciunea cea după trup; să vădească dragostea
lui Dumnezeu pentru noi; să arate până la ce adâncime ne-am
înfundat în prăpastia relelor, încât a fost nevoie de întruparea
lui Dumnezeu; să se facă începător și chezaș al învierii și al
vieții celei veșnice, risipind deznădejdea noastră, făcându-Se Fiu
al omului și luând apoi în schimb moartea, spre a-i face pe oameni
fii ai lui Dumnezeu și părtași la nemurirea cea dumnezeiască”.
Dreptmăritori creştini,
Fiul lui Dumnezeu Cel veşnic, deși S-a smerit,
primind să Se nască într-un grajd de vite, într-o iesle, a fost
slăvit de mărturia oștilor îngerești deasupra cărora nu este
decât Dumnezeu. Îngerii cântau slava Celui Ce i-a umplut
de lumina unei noi înțelegeri pe ei, cei de sus, și a venit să
aducă pace și bunăvoire între oameni: „Slavă întru cei de
sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire”
(Luca 2, 14). Îngerii au înțeles cei dintâi taina valorii
dată de Dumnezeu umanității, căci lumina de care erau
înconjurați era îndreptată spre pământ. Și ea a fost văzută
cu deosebire de păstori:
„Şi în ţinutul acela erau păstori care
stăteau pe câmp şi-şi păzeau turma, făcând noaptea de strajă. Şi
iată, îngerul Domnului a stat lângă ei şi slava Domnului a strălucit
împrejurul lor şi ei s-au înfricoşat cu frică mare” (Luca 2, 8-9). Însă
nu păstorii, ci îngerii au fost primii martori ai Nașterii Fiului
lui Dumnezeu. Unul dintre îngeri, spune Sfântul Apostol și
Evanghelist Luca, s-a apropiat și i-a lămurit că lumina aceasta
pe care ei o văd este datorată Pruncului, Ce S-a născut în
staulul alăturat și Care nu este altul decât Mesia Cel așteptat,
Dumnezeu adevărat, făcut om adevărat pentru a ne ridica
pe noi oamenii din robia păcatului, și Acesta, cu adevărat,
va fi o bucurie pentru tot poporul, fiindcă este Mântuitorul
tuturor: „Nu vă temeți … că vi S-a născut vouă astăzi Mântuitor,
Care este Hristos Domnul” (Luca 2, 11). E de la sine înțeles că
îngerul nu le-a putut spune doar acest cuvânt îngerilor, ci, cu
siguranță, și multe altele, pe care păstorii le-au vestit, în mod
firesc, și altora. Pe lângă cele auzite de la îngeri, păstorii au
și văzut slava lui Dumnezeu și au înțeles multe din aceasta.
Din primitori ai veștii celei bune, ei s-au făcut mesageri,
mărturisitori ai acesteia: „Și s-au întors păstorii, slăvind și
lăudând pe Dumnezeu pentru toate câte le-au auzit şi le-au văzut
aşa cum li se spuseseră” .
Iată că primii martori ai Nașterii Domnului, alături de
îngeri, sunt cei smeriți, păstorii, ca unii ce au lăsat slava lui
Dumnezeu să-i cuprindă, pe când cei mândri, care nu se văd
decât pe ei înșiși, în trufia lor, nu ar fi putut fi pliniți în golul
lor de lumina slavei lui Dumnezeu. Dumnezeu a rânduit ca
aceştia să vadă întâi Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos,
tocmai pentru sinceritatea şi simplitatea lor. Mărturia pe
care păstorii o dau despre Naşterea Domnului ne arată şi
deschiderea acestor oameni către primirea Cuvântului în
inima lor; oameni care căutau, în mod sincer, întâlnirea cu
Dumnezeu, cu bucurie multă în suflet, ce aşteptau venirea lui
Mesia, poate mai mult decât preoţii de la Templu.
Fiul lui Dumnezeu S-a născut ca om și a făcut ca martori
ai acestei minuni și pe cei ce-L căutau pe Dumnezeu, prin
cercetare, pe magii acelei vremi, arătându-le o stea neobișnuită
care i-a condus mai întâi la Ierusalim, apoi la Betleem, cu
siguranță după ceva timp de la Nașterea Mântuitorului, căci
L-au găsit pe Acesta în „casă” și nu în staulul vitelor. Acest
lucru ne face să credem că ei au venit să I se închine după a
patruzecea zi, când Mântuitorul a fost dus la Ierusalim, unde
El a fost mărturisit de Dreptul Simeon și Proorocița Ana, ca
Cel Care va elibera toate popoarele din robia păcatului. Magii
au văzut și au mărturisit în Pruncul din Betleem pe Cuvântul
Cel din veșnicie, Dumnezeu adevărat și om adevărat: „Și
intrând ei în casă, au văzut Pruncul împreună cu Maria, mama Lui,
și căzând la pământ, s-au închinat Lui și deschizând vistieriile lor,
i-au adus daruri: aur, tămâie și smirnă” (Matei 2, 11). Mărturia
aceasta pe care o dau magii este cu atât mai importantă, cu cât
aceștia au devenit mărturisitori ai Mântuitorului Iisus Hristos
în tot Răsăritul. Cei trei magi s-au cutremurat în faţa acestei
mari taine şi mărturiseşte evanghelistul că ei şi-au schimbat
de atunci viaţa, şi-au schimbat drumul vieţii, întorcându-se
acasă pe un alt drum, pe o altă cale, nu pe cea dorită de Irod
(Matei 2, 12).
Dreptul Simeon și Sfânta Proorociță Ana au fost, de
asemenea, martori ai dumnezeirii Pruncului din Betleem,
cunoscând că prin Acest Prunc va veni mântuirea tuturor
neamurilor, accentuând astfel că Hristos este Dumnezeu
adevărat. El a văzut aceasta în Duh și mărturisea tuturor:
„Lăuda pe Dumnezeu și vorbea despre Prunc tuturor celor ce
așteptau mântuirea în Ierusalim” (Luca 3, 37).
Iubiţi fii şi fiice întru Hristos Domnul,
Iată că Mântuitorul Iisus Hristos S-a născut pentru noi,
S-a coborât pentru noi, în peştera inimii noastre, aducândune
tuturor bucurie mare: „Vă binevestesc vouă bucurie mare,
care va fi pentru tot poporul; că-n cetatea lui David vi S-a născut azi
Mântuitor, Care este Hristos Domnul” (Luca 2, 10-11). Domnul
a venit în această lume, dăruindu-ne puterea de a birui
păcatul, de a birui orice păcat şi chiar moartea, însă pentru
aceasta trebuie să-L primim pe Hristos în inima noastră;
trebuie ca Hristos să Se nască la modul real în inima noastră,
iar evenimentul istoric al Naşterii Domnului să se transforme
pentru noi într-un moment existenţial. Toate textele liturgice
mărturisesc că Hristos acum Se naşte, acum Se naşte pentru
noi, dacă suntem pregătiţi a-L primi în sufletul nostru. Acum
şi de fiecare dată prăznuim Naşterea lui Hristos în noi şi
a noastră întru Hristos şi nu comemorăm un eveniment,
ci trăim aievea în noi înşine acest fapt al Naşterii. Timpul
istoric devine un timp al veşniciei spre care Hristos Domnul
ne conduce pe fiecare dintre noi. Şi dacă Hristos Domnul a
avut la Naşterea Sa martori, care au mărturisit pentru noi acest
moment al mântuirii noastre, atunci, cu atât mai mult, noi, cei
de astăzi suntem chemaţi să devenim martori şi mărturisitori ai
Naşterii Domnului pentru lumea contemporană. Mărturisirea
cea mai vie este aceea prin care arătăm, nu în cuvinte multe, ci
prin faptele noastre, că Hristos S-a născut cu adevărat în inima
noastră. Dacă semenii noştri vor vedea că Hristos Cel Născut
în Betleemul Iudeii S-a născut şi trăieşte în noi înşine, atunci cu
adevărat suntem martori şi mărturisitori ai Naşterii Domnului.
Lumea de astăzi are, poate mai mult ca oricând, nevoie de
mărturia noastră, aceea că Hristos S-a născut şi vieţuieşte în
noi înşine, precum şi noi vieţuim în El.
Dacă privim în jurul nostru, putem vedea cum Hristos
este astăzi alungat din lumea noastră, mai mult chiar decât a
făcut Irod în vremea Naşterii. Societatea tot mai secularizată
cu fiecare zi ce trece încearcă să-L alunge din ea pe Hristos
Cel Născut pentru a noastră mântuire. De aceea, fiecare dintre
frăţiile voastre sunteţi chemaţi să fiţi martori neclintiţi ai Naşterii
Domnului, să arătaţi prin modul dumneavoastră de vieţuire d d
că Hristos S-a născut în inima voastră şi că trăiţi realmente în
Hristos. Viaţa autentică în Hristos este cea mai vie mărturie,
pe care o puteţi da lumii, că Hristos încă Se naşte în sufletul şi
inima noastră. Numai trăirea Naşterii Domnului ca realitatea
ontologică a fiinţei noastre mai poate regenera societatea
noastră. Numai trăirea întru Hristos ne mai poate ridica din
starea mai mult decât amorţită în care trăim. Vedem cum toate
valorile autentice ale omenirii sunt răsturnate rând pe rând.
Vedem cum familia creştină se prăbuşeşte tot mai mult, pe zi ce
trece, în numele unor aşa zise drepturi ale omului, care, după
cum vedem, nu fac altceva decât să-l distrugă pe om şi să ne
distrugă pe noi ca popor binecuvântat.
Iubiţi fii duhovniceşti,
În această zi de prăznuire a Naşterii Domnului,
zi plină de bucurie şi lumină, doresc să pun în inima voastră,
inimă de adevăraţi creştini şi români, un cuvânt de întărire şi
de binecuvântare. Poporul nostru nu de puţine ori a trecut prin
încercări grele, prin vremuri de grea cumpănă, iar din acestea a
reuşit să iasă doar mărturisindu-L pe Hristos ca Singurul Biruitor.
Să dovedim şi noi, prin viaţa noastră, că deşi nedorit de lume,
Hristos tot Se naşte pentru noi, că deşi tot mai puţini dintre noi
Se închină lui Hristos Cel Născut pentru mântuirea tuturor aşa
cum magii au făcut-o, Hristos Domnul tot ne arată care este
calea cea bună de întoarcere spre casa noastră, spre noi înşine.
Să nu ne lăsăm amăgiţi de nimeni şi nimic, mărturisindu-L pe
Hristos aşa cum se cuvine ca lumină spre descoperirea neamurilor
şi slavă poporului celui binecredincios (Luca 2, 32).
Fie ca sărbătoarea Naşterii Domnului şi Noul An să
vă aducă multă sănătate, împăcare, bucurie, împliniri şi ajutor
întru fapta cea bună.
La mulţi ani întru mântuire! Un An Nou binecuvântat!
Al vostru al tuturor, de tot binele voitor şi către Hristos Domnul,
Cel Născut în ieslea Betleemului, rugător,
† VARSANUFIE,
Arhiepiscopul Râmniculuid
Dată în Reședința Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea, la Praznicul
Nașterii Domnului, din Anul mântuirii 2014.

























Lasă un răspuns