Are rost să te bagi ? Nu are…
Aceasta este poziţia majorităţii deontologilor în cazul Udrea.
Se merge pe citate fără comentarii. Ziarele şi televiziunile reproduc la greu ceea ce spune femeia cu trei mandate de arestare, după care toată lumea ia distanţă.
Principiul este: citează şi fugi.
Toţi fug, de parcă declaraţiile blondei ar fi purtătoare ale virusului ciumei.
Declaraţii ciumate despre serviciul secret şi legăturile sale oculte cu procurorii, despre un avocat al denunţătorilor, despre vizite stranii la închisoare, despre sms-uri uşor de descifrat pe care nimeni nu vrea să le citească.
A apărut ciuma în cetate şi nimeni nu vrea să se contamineze, lăsând-o pe Udrea să agonizeze şi, până la urmă, so moară singură de boli mai vechi reactivate de un virus nou.
Când presa se teme, atunci e grav, înseamnă că s-a depăşit o barieră a terorii.

























Lasă un răspuns