Să zicem că azi dimineaţa, când m-am trezit, am găsit în sufragerie un bilet şi pe el o cheie de automobil.
Pe bilet scria că primesc cadou un Porsche de la un anonim.
Semnat – Anonimul.
Ce faci într-o asemenea situaţie ? Te bucuri pentru cadou sau te nelinişteşti pentru faptul că nu ştii cine ţi l-a făcut ?
Cred că depinde de om, eu m-aş nelinişti.
Cine iţi intră în casă pentru a-ţi face un cadou poate să vine cu altă ocazie şi să-ţi ia gâtul.
Rezultatul la alegerile parlamentare de duminică a fost ca şi cum aş fi primit un cadou scump.
Impresia că nu ştiu, totuşi, de la cine a venit cadoul mă nelinişteşte.
Fiindcă eu chestiunea cu revolta diasporei nu o cred. De pe vremea lui Horia, Cloşca şi Crişan revoltele sunt provocate.
Ceea ce nu înseamnă că diaspora nu merită toată stima.
Cine este însă Anonimul care ne-a făcut cadoul ?

























Lasă un răspuns