Traim intr-o lume in care putem pica prada mai usor ca niciodata gandurilor negative.
Din pacate petrecem din ce in ce mai mult timp in medii toxice ce ne tin departe de ceea ce ne dorim si in loc sa ne sprijine in implinirea visurilor noastre, oamenii par sa ne ingenuncheze si sa ne faca sa ne simtim mici.
La televizor sunt promovate in special lucrurile negative, ceea ce parca ceilalti ne obliga sa intelegem ca viata este grea, periculoasa, riscanta si plina de suferinta.
Ce prostie!
Chiar daca avem influente la tot pasul putem alege in orice moment cu cine ne petrecem timpul si de unde ne culegem informatiile, de unde ne educam sau cum anume alegem sa ne relaxam.
Poate ca ai in familie oameni ce te fac sa te simti mic, rusinat si lipsit de putere atunci cand le vorbesti despre visurile tale, despre acele arzatoare dorinte, despre modul in care vrei sa iti traiesti viata si poate ca acestia te ridiculizeaza, explicandu-ti in fel si fel de moduri ca a fi fericit sau a trai viata dupa propriile tale reguli, indeplinindu-ti visurile este aproape imposibil.
Daca pana acum ai primit astfel de “incurajari” de astazi inainte vreau sa nu ii mai crezi, pentru ca nu au dreptate.
Poate ca ai prieteni are iti spun ca a visa este un lucru rau si din teama ca tu poate vei reusi intr-o zi incearca sa te opreasca din drumul tau.
Daca toti acesti oameni nu au curajul sa isi traiasca viata in cel mai bun mod posibil, asta nu inseamna ca nu se poate.
Mediile toxice, mas-media sunt influente negative ce iti zdruncina increderea in tine si ele te fac sa te simti mic si neinsemnat.
Toate acestea, dar si alte lucruri te-au facut sa ai o gandire negativa, sa ii modelezi la nivel subconstient si sa ai credinte limitative, ce in loc sa iti amplifice puterea, ti-o scad intr-un mod drastic.
M-am confruntat multi ani cu gandirea negativa si cu mediile toxice si am avut ceva de munca pana am reusit sa inclin balanta in favoarea gandurilor pozitive si astazi in cea mai mare parte a timpului am inceput sa gandesc pozitiv, sa devin un optimist convins si incapatanat sa imi urmez viata pe care mi-o doresc, sa fac ce imi place indiferent daca in jurul meu exista oameni care imi spun ca nu se poate.
Merg inainte si ma ambitionez atunci cand oamenii imi spun ca nu se poate pentru ca cele mai mari realizari au avut loc atunci cand totul parea imposibil, mai putin pentru cel ce era ambitios si perseverent in actiunile lui.
Si eu sunt omul acela.
Sunt incapatanat atunci cand vine vorba de visurile mele si de ceea ce imi doresc sa realizez, pentru ca am doar o viata si prefer sa imi traiesc in prezent si in viitor nu o viata la intamplare ci viata pe care mi-o doresc.
Vreau sa iti dau 8 lucruri pe care le-am facut si care m-au ajutat sa imi depasesc gandurile negative, devenind astfel un optimist convins si care sunt sigur ca te vor ajuta si pe tine sa obtii aceleasi rezultate si sa iti cresti increderea in tine.
1. Practica exercitii de meditatie
Acorda-ti 10 minute pe zi, poti chiar seara, in care sa te intinzi pe pat intr-o pozitie cat mai relaxanta si gandeste-te la o situatie in care erai plin de incredere in tine, in care te-ai simtit puternic si aveai o gandire pozitiva.
Imagineaza-ti ca esti pe plaja si alergi descult prin nisipul fin intr-o lumina puternica ce bate pe zambetul tau larg.
Pastreaza cat mai mult acea imagine si bucura-te de senzatia placuta de relaxare.
Repeta cat mai des acest exercitiu si conecteaza-te la o stare placuta de relaxare, bucurandu-ti mintea cu ganduri pozitive.
2. Foloseste afirmatii pozitive
Poate dialogul din mediul in care iti petreci cel mai mult timp este unul negativ insa te sfatuiesc cat mai des sa folosesti afirmatii pozitive ce iti amplifica puterea, te conecteaza cu puterea ta interioara si iti maresc increderea in fortele tale.
3. Zambeste cat de mult poti
Aveam momente cand imi regaseam zambetul decat in poze, dar am facut un efort si zambeam chiar si atunci cand lucrurile din viata mea nu mergeau asa cum as fi vrut.
Zambeam si aveam in mine o urma de speranta.
Zambetul te descatuseaza, iti elimina stresul si in plus pentru un zambet se incordeaza mai putini muschi decat atunci cand stai incruntat.
Zambeste cat mai des pentru ca asa cum spune un citat al carui autor nu mi-l amintesc acum:
“Zambetul este ca stergatorul de parbriz…
Nu opreste ploaia dar iti perimite sa continui in siguranta drumul.”
4. Nu posta in victima
Cunosti acel tip de persoana ce este permanent nemultumita, se plange in continuu, gaseste permanent scuze si are impresia ca toti din jurul ei ii fac rau?
Acel tip de persoana eram si eu pana am inteles ca nimeni din jurul meu nu este vinovat pentru nefericirea pe care o aveam si ca singurul responsabil sunt eu.
Am fost o victima ani buni si am inteles mai tarziu ca acest mod de a vedea viata nu ma ajuta si cu timpul am inteles foarte bine ca o victima nu cere decat mila altora si plateste cu nefericirea proprie.
Probabil ca ai in jurul tau victime sau poate chiar tu esti o victima, dar vreau sa te ajut sa intelegi ca nimeni nu te poate ajuta mai mult decat te poti ajuta tu.
Eu sunt doar un ghid ce iti ofera informatiile necesare pentru a face schimbari importante in viata ta, atat in lumea ta interioara cat si in lumea ta exterioara insa responsabilitatea schimbarii iti apartine.
Nimeni nu poate actiona in locul tau si daca astazi consideri ca toti cei din jurul tau sunt vinovati pentru ca tu nu ai ce iti doresti, probabil ca esti o victima si nu un campion asa cum iti doresc.
Vestea buna e ca te poti schimba si totul depinde de atitudinea pe care o ai.
Doreste-ti sa fii un campion, ia atitudinea unui campion si actioneaza ca un campion.
Intr-o zi o sa fiu bucuros sa iti strang mana campionule!
5. Aminteste-ti ca nimeni nu este perfect
Am spus in repetate randuri ca cei ce tind spre perfectionism au numai de pierdut pentru ca isi doresc sa castige o lupta la care nu au nici o sansa.
Nimeni nu este perfect si nimeni nu poate atinge perfectiunea oricat ar incerca!
Da-ti voie sa gresesti cat mai mult pentru ca este singurul mod in care poti invata lucruri noi.
Intreaba-te doar..
Ce se intampla cu viata ta daca atunci cand ai mers pentru prima data ti-ai fi dorit sa fii mers perfect si pentru ca nu ti-a iesit din prima, din teama de esec ai fi renuntat?
Ai fi mai avut viata pe care o ai acum si te-ai fi bucurat de libertatea de miscare?
Eu zic sa te gandesti putin la asta pentru ca a gresi e cel mai bun mijloc de invatare.
6. Incepe sa vezi partea buna din fiecare lucru
Stiu ca un pahar poate fi jumatate gol sau jumatate plin si aici depinde de tine ce parte doresti sa o vezi.
Daca pana acum obisnuiai sa vezi doar partea negativa din majoritatea lucrurilor, eu iti propun sa incepi de astazi inainte sa vezi partea plina a paharului si sa iti centrezi atentia spre partea pozitiva a vietii.
Merita incercat mai ales ca gandirea pozitiva iti aduce o multime de beneficii.
7. Practica recunostinta
Fa chiar cum o lista cu 7 lucruri pentru care esti recunoscator.
Prin recunostinta apreciezi lucrurile pe care le ai si transmiti semnale Universului ca esti pregatit sa primesti mai mult.
Recunostinta te ajuta sa fii fericit, sa te bucuri de tot ce ai si sa traiesti o viata de calitate.
Recunostinta si autocunoasterea sunt uneltele potrivite cu ajutorul carora iti poti construi
o viata de calitate, traind in armonie cu tine si fiind pregatit primesti mai mult din fiecare lucru pe care il apreciezi.
Am vorbit peste 60 de minute de aceste unelte intr-un material special despre recunostinta si autocunoastere si poti afla mai multe detalii apasand aici.
8. Citeste cat mai mult lucruri care te motiveaza
Imi place sa citesc povestile de succes ale altor oameni, imi place sa ma relaxez citind o carte buna.
Daca esti ocupat si nu ai timp de lectura, desi mi-as dori sa ai, citatele sunt o sursa foarte buna de motivatie si de inspiratie.
Pentru a termina de citit motivat si inspirit sa faci o scimbare in viata ta, te las in compania unui citat minunat ce subliniaza importanta gandirii pozitive.
Uita-te la gandurile tale, ele devin cuvinte.
Uita-te la cuvintele tale, ele devin actiuni.
Uita-te la actiunile tale, ele devin obiceiuri.
Uita-te la obiceiurile tale, ele devin caracterul tau.
Uita-te la caracterul tau, acesta devine destinul tau.
Pe final as vrea sa te intreb…
Care sunt cele mai mari piedici din calea unei atitudini pozitive?
Ce te retine sa gandesti pozitiv?
Ce sfaturi ai da unei persoane cu o gandire negativa?
Astept cu mare interes raspunsul tau si impreuna ii putem ajuta pe cei ce au mare nevoie de noi.
Iti multumesc si imi doresc sa invat si eu la randul meu de la tine!
Cu prietenie, Florin Iacob
Sursa: depasestelimitele.com

























Lasă un răspuns