Pentru a marca o zi dedicata compasiunii si actiunii pentru animalele fara stapin un ONG local a lansat invitatia ca sustinatorii acestei cauze sa se intilneasca luni 4 aprilie, la ora 19, in centrul Rimnicului, la Ceas. Pina aici nimic anormal, cu toate ca inca n-am vazut un miting pentru copiii abandonati sau pentru cei care traiesc pe strazi si nici in sprijinul batrinilor aflati in suferinta, dar de aceasta data este o alta preferinta – patrupedele inaintea oamenilor. De fapt… altceva nu prea m-a dumerit ! De ce s-a folosit sistemul de convocare a participantilor pe internet, ca doar nu era un miting antiguvernamental in Iran sau vreo tara araba? Cred ca daca s-ar fi solicitat la Primarie autorizarea acestei manifestari cu siguranta ca ea ar fi fost aprobata. Ideea ilegalitatii manifestarii cu iz conspirativ a fost de la bun inceput indusa de textul e-mail-ului convocator. Actiunea se desfasura pe parcursul a 10 minute si cit se poate de discret, cu precizarea ca „nu aduceti bannere/pancarte etc. Dupa ultimul semnal va imprastiati imediat pentru a evita interventia Politiei Comunitare”
























Lasă un răspuns