Luni, pe la prinz, va fi consfintita alianta PSD-PNL in Consiliul Judetean Vilcea. Liberalii o vor fiind satui de atita amar de opozitie, pesedistii o fac mai mult in sila, fiindca nu au nimic de cistigat. Ion Cilea il considera pe liderul liberal Buican un ins pe care nu te poti baza,iar pe Frincu il apreciaza ca fiind un demagog pe cit de galagios, pe atit de agresiv.In plus, Cilea e constient ca primarii liberali sunt mai multi si mai flaminzi decit ai portocaliilor, asadar va avea multe batai de cap.Chestiunea cea mai interesanta este insa cea legata de functia de vicepresedinte. Nu ca ar avea acesti adjuncti prea multe de zis in fata lui Cilea, dar un vice poate fi ca un spin in calciiul sefului si o speranta, chiar daca adeseori desarta, pentru primarii partidului. PNL si PSD vor vota schimbarea lui Bulacu si numirea in locul sau a unui liberal care a mai jucat in aceasta piesa si al carui nume imi scapa pe moment. Si imi scapa fiindca nu pare a avea vreo sansa sa fie vicepresedinte mai mult de vreo ora si jumatate, cit dureaza un meci de fotbal. Prefectul Petre Ungureanu va contesta decizia in justitie, procesul si recursul vor dura luni de zile, suficient cit sa ramina Romulus Bulacu vicepresedinte pina la finalul mandatului.Intrebarea ar fi de ce forteaza prefectul Ungureanu interpretarea legii pentru a-i salva scaunul lui Romulus Bulacu. Partidul nu i-o cere, pe Dorel Jurcan poate ca nu l-ar deranja ca Bulacu sa iasa din peisaj si tabara adversa sa fie astfel slabita. Si atunci ? Atunci, prefectul o face din prietenie fata de Bulacu si din neprietenie fata de Jurcan. Ungureanu ii demonstreaza astfel celui care vrea sa-l chimbe ca exista, ca are putere, ca poate sa-l sfideze, ca ramine util partidului.E ca si cum Ungureanu ar zice: Suntem prefecti sau nu mai suntem ?
























Lasă un răspuns