Pulverizarea administrativa a tarii in 41 de judete nu mai poate fi prea mult suportata, drept pentru care presa locala trebuie sa se pregateasca pentru a face fata socului regionalizarii.Probabil ca acesta va fi momentul in care sistemul mass media din teritoriu se va reformula decisiv, atit managerial, cit si stilistic.La prima vedere, par avantajate publicatiile si posturile de televiziune locale care isi vor avea sediul in capitala regiunii, dar este o iluzie, fiindca noile zone arondate isi vor accentua, cel putin pentru o vreme, patriotismul local si vor refuza mesajele venite de aiurea. Prin urmare, o serie de canale media vor intra in glaciatiune si vor disparea precum dinozaurii.Imediat dupa iminenta reorganizare adminsitrativa, probabil intr-un an, maxim doi, canalele media locale vor trebui sa ia masuri, iar pentru asta va fi nevoie de fonduri financiare si multa suplete si rapiditate organizationala. Vor supravietui, probabil, acelea care se vor defini sau redefini rapid.O serie de publicatii si televiziuni vor alege sa intre in expansiune, altele vor opta pentru restringerea publicului tinta la un municipiu sau oras. In ambele cazuri, va fi nevoie de o regindire pe toate palierele editoriale.Tinind seama ca se vorbeste de multa vreme despre o inflatie a presei locale si despre multiplele ei slabiciuni, probabil ca reorganizarea administrativa va da startul unui nou inceput, iar consecintele vor fi benefice. Ceea ce putem spune deocamdata este ca editorii trebuie sa fie pregatiti pentru soc, atit mental, cit mai ales material, asta in cazul in care vor sa ii faca fata cu succes. Mai mult ca sigur insa atitudinea este de genul vom trai si vom vedea, ceea ce va genera, la un moment dat, multa deruta si la fel de multa suferinta.Va fi un cutremur, macar pentru faptul ca faliile judetelor se vor misca, ciocni, suprapune si incaleca.Interesant, nu-i asa ?
























Lasă un răspuns