Ca sa nu ramina repetent si anul asta din cauza vreunui filmulet trucat, postul tv Realitatea a decis sa transmita in direct cum mor rominii din cauza reformei din sanatate.Asa se face ca am avut parte, in direct de la Urlati, de un lesin, o biata batrina pierzindu-si cunostinta si lungindu-se exact la picioarele reporteritei de teren. Din pacate, e vorba despre o inscenare ordinara, cu regizori prosti si actori stingaci, facatura fiind batatoare la ochi. Iata si lucrurile care ne-au convins ca este o simulare.In primele secvente, reporterita face semne insistente cuiva din spate, in vreme ce un demonstrant vorbeste incoerent in microfon. Citeva femei se apropie, blocind vederea spre ceea ce urmeaza sa se intimple.Cind ce largeste cadrul, observam o femeie cu fes negru si o haina visinie, care se agita, bate din palme, se intoarce spre cineva caruia ii ridica pancarta cu mesaje de protest.Citeva secunde femeia dispare din cadru, apoi se lungeste spectaculos, nu in locul unde se afla, ci mult mai departe, exact la picioarele reporteritei. Femeia cade pe o parte, apoi isi pune mina la ochi, intr-un gest pe care nici un lesinat de pe lume nu are cum si de ce sa-l faca.In momentul cazaturii, reporterita loveste microfonul, ca sa simuleze impactul capului cu pavajul.In spate, citiva manifestanti se amuza copios.Ca prin minune, in cadru apare un barbat in uniforma, care confirma ca a chemat ambulanta. Ciudat, pentru ca in 30 de secunde, acel politist, care se afla departe de locul intimplarii, a aflat despre ce e vorba, a format numarul de la urgente, s-a prezentat, a spus despre ce e vorba si a venit sa vada si cum o mai duce lesinata. Astea toate in 30 de secunde! Reporterita se uita insistent la cameraman, asteptind confirmarea ca omul a prins intimplarea.In fundal, voci din multime striga indignate „moare lumea, jos guvernul!”.
























Lasă un răspuns