E complicat sa faci un ziar care sa mizeze doar pe „atacuri la persoana” , in primul rind fiindca intr-un judet nu prea ai ce „ataca” in fiecare saptamina si in al doilea rind fiindca atmosfera „atacatoare” ajunge negresit sa tensioneze echipa redactionala. Dovada ca asa stau lucrurile este si urmatoarea stire, pe care am primit-o pe mail:”Directoarea de la Atac de Arges, Gratiela Bizoi, si-a dat demisiaLa finele saptaminii trecute, directorul saptaminalului Atac de Arges, Gratiela Bizoi a decis sa-si spuna adio presei de scandal. Conform unor surse, jurnalista de investigatii ar fi parasit functia de director, in urma unor discutii aprinse avute cu directorul general al Atac la Persoana, privind politica editoriala a publicatiei din judet. Zvonurile potrivit carora Gratiela Bizoi intentiona sa renunte la functia de director al Atac au aparut in urma cu trei saptamini, pe fondul unor neintelegeri referitoare tot la modul in care se doreste a fi manageriat ziarul local. Surse avizate media informeaza ca fosta directoare a publicatiei urmeaza sa-si cesioneze actiunile pe care le detine in societatea editoare a saptaminaluluiAtac la Persoana de Arges, urmind sa demareze un proiect personal in presa scrisa. Contactata telefonic, Gratiela Bizoi a refuzat sa dea detalii despre aceasta decizie, mentionind ca: «Un manager de presa nu va putea niciodata practica, in acelasi timp, si presa de investigatii. Altfel, acesta intra in conflict de interese, riscind sa incalce cele mai elementare conditii ale deontologiei de jurnalist.”Cum era de asteptat, pe situl publicatiei lucrurile sunt prezentate exact pe dos:”Gratiela Bazoi a fost demisa din functia de director al publicatiei Atac de Arges din data de 20 ianuarie 2011. Conducerea publicatiei este asigurata de domnul Florin Paraschivescu, director generalal trustului ATAC LA PERSOANA. In cazul in care doamna Bazoi se foloseste ilegal de numele publicatiei noastre, va rugam sa ne contactati la numarul de telefon…”Ce se poate deduce din cele doua texte ? Din primul, intelegem ca doamna Gratiela a ajuns la concluzia ca nu poti fi si director de gazeta si jurnalist de investigatie, fiindca risti sa-ti anchetezi jurnalistic sponsorii. Corect, dar asta este o problema veche si de nerezolvat a presei de pe mapamond care, oricite mesaje de independenta ar lansa, nu poate sa-si ignore finantatorii, asa cum omul nu poate sari peste umbra sa. Intelegem ca doamna Bizoi a facut aceasta echilibristica o vreme, dar s-a impiedicat si a cazut, dinsu-si demisia. O demisie fara „atac la persoana”.In treacat fie spus, demisionara anunta deja un nou „proiect jurnalistic” in care, mai mult ca sigur, iarasi va incerca sa mearga pe sirma, pe sirma proprie, probabil, ceea ce e mult mai asigurator.Comunicatul redactiei nu e la fel de fair-play ca al fostei directoare. Gazeta ii face Gratielei Bizoi un proces de intentie, presupunind ca aceasta ar putea folosi in continuare „ilegal” numele publicatiei. Aici, nu am prea inteles…Cum poate fi folosit „legal” un nume de gazeta ? Sa mergi gratis cu taxiul in baza lui, sa maninci o ciorba pe degeaba folosindu-l ? Asta nu mai are dreptul sa faca fosta directoare, ori ce anume ?In fine, nu judecam noi lucrurile, iar daca am insistat este pentru ca obiceiurile si metehnele presei locale merita cunoscute de cititori. E si presa un produs si vrei sa stii daca are conservanti, e-uri etc.Oricum, „Atacului de Arges” nu-i duc grija, fiindca numai cind auzi numele gazetei iti vine sa dai sa fugi, iar cum dintr-un judet nu prea ai unde fugi, ramine prima parte. Nici Gratielei nu-i pling de mila fiindca e tinara si draguta, e talentata, si stie multe, asa incit cariera ei jurnalistica e in continuare asigurata.
























Lasă un răspuns