Am citit, in ultimele zile, poate o mie de reactii la cazul Nicolescu. Mai mult decit ce are de spus Victor Ponta sau Emil Boc, m-a interesat reactia cititorului de rind, cel care comenteaza si spune tot ce-i trece prin minte pe forumurile siturilor de stiri. Am constatat ca spitalizarea lui Constantin Nicolescu i-a provocat mari daune de imagine, cititorii vazind in asta repetarea unui scenariu cunoscut: Patriciu, care se imbolnaveste, Vintu, care isi rupe picioarele, Catalin Voicu, care face infarct, Monica Iacob Ridzi, care, si ea, se imbolnaveste in prezenta unui dosar penal, si un Corneliu Vadim Tudor cu mina in ghips. Suspiciunile rominului de rind au fost intarite de faptul ca Nicolescu a fost dus la Spitalul Floreasca, unde a fost consultat de doi colegi, Sorin Bradisteanu, si el posesor al unui dosar penal, si Mircea Beuran, care ii gasesc afectiuni cardiace grave, dar pe care nu le putem in nici un caz pune pe seama episodului de la tribunal. Pe scurt, Nicolescu este acuzat de simulare. In acelasi timp, modul in care intelege PSD sa abordeze situatia este, si el, de natura sa amplifice suspiciunile cititorilor, in ultima instanta ale alegatorilor! Cum mai spuneam, Ponta repeta episodul Bivolaru, cind Adrian Nastase si parlamentarii PSD ai acelor vremuri au facut zid de piepturi in jurul lui Bivolaru. Bivolaru a fost condamnat, a facut si puscarie, iar PSD s-a ales cu imaginea unui partid care isi apara infractorii impotriva legii. Convingerea mea este ca Nicolescu NU a simulat. Mai departe, lucrurile au scapat de sub controlul lui. Nu el a cerut sa fie dus la Floreasca, nu el a cerut sa vina Bradisteanu si Beuran, nu el le-a cerut colegilor sa iasa in strada. Boala lui Nicolescu a fost preluata de masina de propaganda pesedista care, in opinia mea, i-a facut lui Nicolescu tot raul pe care i l-ar fi putut face. stirnind ostilitate si suspiciune in jurul celui pe care il apara! As zice ca, avind asemenea prieteni, Nicolescu nu ma are nevoie de dusmani. Ma tem ca lucrurile sint stricate pina dincolo de punctul in care s-ar mai putea drege ceva si nu pot decit sa depling pripeala si lipsa de luciditate cu care au reactionat pesedistii. Unde a gresit PSD1. Dupa arestarea lui Nicolescu, persoane compromise in ochii publicului au iesit sa acuze si sa injure institutiile statului, in lipsa oricaror dovezi. / 2. Repetarea pina la saturatie a sintagmei „dosar politic”, folosita si in alte cazuri de pesedisti cu dosare penale, unii dintre ei ajunsi aproape de judecata de fond, dupa zeci de episoade de-a pitita pe dupa colegii din Camera Deputatilor. / 3. Graba cu care medicii de la Floreasca au iesit cu diagnosticul, ajungind sa fie contrazisi de medicii de la SMURD. / 4. Organizarea manifestatiilor de strada. / 5. Amenintarea cu represalii impotriva institutiilor statului care sint implicate in cazul Nicolescu. / 6. Mobilizarea membrilor de partid pentru a influenta completul de judecata. / 7. Chemari la razmerita, transformarea situatiei punctuale intr-un razboi al tuturor rominilor impotriva dictatorului, uitindu-se faptul ca rominii, in majoritatea lor, au votat altceva decit PSD. / Toate aceste erori tactice provin. in opinia mea, dintr-o apreciere gresita a situatiei, a rolului si locului partidului in contextul actual si, mai grav, dintr-o inexplicabila si impardonabila ignorare a pulsului opiniei publice. Daca eu, cu mijloace putine, am ajuns la concluzia ca o buna parte a opiniei publice este indiferenta, daca nu chiar ostila fata de Nicolescu si fata de PSD, e uimitor ca un partid cu logistica si posibilitatile PSD se imbata cu apa rece a sodajelor realizate de firmele lui Voiculescu. Ce s-ar mai putea face1. In primul rind, ar trebui anulate toate miscarile de oameni programate pentru ziua judecarii apelului. / 2. Prezentarea unui diagnostic girat de medici neimplicati politic, din care sa reiasa atit starea de sanatate a lui Nicolescu, cit si motivele lesinului sau atacului de la Tribunal si efectele acestuia asupra starii sale de sanatate. / 3. Mutarea discursului din zona conflictuala spre afirmarea increderii in nevinovatia lui Nicolescu si a necesitatii ca justitia sa faca lumina in acest caz. Evitarea sintagmei „dosar politic”. / 4. Scoaterea la inaintare a unor reprezentanti mai putin compromisi in ochii opiniei publice, pentru a sustine cauza lui Nicolescu. De exemplu, Adrian Nastase, a reusi sa obtina numai comentarii negative peste 100 la un articol postat ieri pe hotnews.ro, in care vorbea despre cazul Nicolescu. Repet, nici macar un comentariu favorabil lui sau lui Nicolescu. / 5. Stabilirea unei strategii adaptate situatiei din teren si care sa tina cont si de posibilele evolutii neprevazute. / 6. Avocatii trebuie lasati sa-si faca treaba si, daca nu pot fi ajutati, macar sa nu li se ingreuneze misiunea prin manifestari cu care, am vazut, nu toti rominii sint de acord. / Vor mai fi ele si altele de facut, dar presupun ca in PSD sint oameni cu mult mai inteligenti si mai priceputi decit minesi vor sti ei ce sa faca. Ramin insa la recomandarea pe care am mai facut-o: la PSD e nevoie de specialisti in relatii publice. Nu ar face rau nici un specialist in psihologia maselor.Nicolescu trebuie aparat cu inteligenta si cu calm, nu cu pesedisti infierbintati care sa strige lozinci pe sub geamurile Curtii de Apel.
























Lasă un răspuns