La sfârșitul săptămânii trecute, timp de două zile, Argeșul a fost ”capitala” femeilor social- democrate.
Vineri, 30 mai, s-a desfăşurat în Piteşti Simpozionul „Violenţa domestică poate ucide”, realizat de către Organizaţia Femeilor Social Democrate şi Fundaţia Friedrich – Ebert – Stiftung România. La eveniment au participat ministrul Muncii și preşedintele Organizaţiei Femeilor Social Democrate, Rovana Plumb, europarlamentarul Viorica Dăncilă, specialişti în domeniul asistenţei sociale şi reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene.
A doua zi s-au derulat şi lucrările Comitetului Executiv Naţional al Organizaţiei Femeilor Social Democrate.
Într-o conferință de presă organizată cu acest prilej, atât ministrul Rovana Plumb, cât și europarlamentarul Viorica Dăncilă, i-au mulțumit deputatului Simona Bucura Oprescu, preşedintele Organizaţiei Femeilor Social Democrate din Argeş, pentru implicarea în campania electorală, dar și pentru că, atunci când sunt probleme de rezolvat, se zbate ca acestea să fie finalizate cu succes.
Referitor la subiectul simpozionului, Rovana Plumb a declarat: ”Mesajul nostru către româncele care suferă de violență domestică este acela că nu sunt singure! La sfârșitul 2013 a fost înregistrat un număr de peste 15000 de astfel de abuzuri, care au, bineînțeles, impact imediat asupra copiilor. E o temă pe care o avem în atenție și trebuie să găsim și să aplicăm măsurile cele mai eficiente pentru a putea diminua acest fenomen.
Din punctul meu de vedere, principala problemă pe care o avem în momentul de față, e cea legată de implementarea ordinului de protecție, care e parte componentă a legislației la nivel european și în România”.
























Lasă un răspuns