Se intimpla ceva cu acest director de ziar pe nume T. si anume ca aproape ori de cite ori face vreo trimitere la literatura, istorie, arta, cultura in general, comite o eroare. Iti e jena sa mai citesti, jena de jena lui. Pe care nu o are, probabil, din moment ce continua sa comita carti si articole in care greselile de cultura generala sunt mai multe decit puricii in blana ciinelui. Desigur ca incultura poate fi un pic mascata, cu conditia sa nu vrei sa arati cit de citit esti, adica sa treci peste anumite chestiuni pe care nu le cunosti. Ce ne facem insa cu acest domn, care s-a obisnuit sa faca pe intelectualul cu lecturi masive la activ si produce permanent trimiteri la date culturale ? Am avea ce face, adica am putea sa il ignoram, in fond nu ne punem mintea cu toti semidoctii de pe planeta. Numai ca semidoctul foloseste articolele sale pline de perle pentru a-i ataca pe unii si pe altii si cu obstinatie pe mine, desi stie ca-l prind mereu cu fofirlica. Ma rog, e vorba de inconstienta, probabil, de deruta, de dorinta de a fi ceea ce nu esti.De curind, incultul de serviciu al Vilcii m-a bagat intr-un articol in care il pomenea de vreo zece ori pe Cicero, pe care il confunda cu Demostene, ori invers, cum preferati. Fiindca in acelasi articol il trimitea si pe seful liberalilor locali sa ia pietre in gura precum Cicero si chiar se oferea sa-i imprumute operele lui Cicero, liberalii s-au stricat de ris citind articolul cu voce tare, in grup, la sediu. Autorul a reactionat scotind articolul din site, ca si cum nu ar fi fost, cu toate ca a fost copiat in multe calculatoare asa, pentru…posteritate. Dupa care, a tacut milc vreo doua saptamini, apoi…pac, alt atac, alte gafe.Scrie omul urmatoarele:”El (edica eu !)stie cel mai bine, cu mult mai bine decat haita de gonaci ce-i sufla in spate, ca pe vremea lui Ceausescu nu s-a inchis nici un spital, ba dimpotriva. S-au pastrat spitalele construite pe vremea cand bugetul Romaniei era cu mult mai mic decat acum, din ordinul Regelui Carol, cum e cazul celui de la Balcesti. Pe vremea lui Ceausescu, s-au deschis spitale la Brezoi, in fostul sediu al Carpatinei”.Etc.Sapte rinduri, doua gafe, cam asta e proportia la acest om demn de „Prostia omeneasca” a lui Creanga. Pe vremea lui Ceausescu s-au inchis destule spitale, povestea cea mai cunoscuta fiind cea a Spitalului Brincovenesc, deschis la 28 august 1835 de Safta Brancoveanu, fiica Marelui Ban Tudorache Bals si sotia Banului Grigore Basarab Brancoveanu, care a semnat contractul de construire a unui spital langa Biserica Brancoveneasca din Capitala. Ceausescu a daramat spitalul si biserica in 1984, dar ceea ce e mai interesant este ca mi se pare in fundatie sau mai stiu eu unde a fost gasita o inscriptie pe un pietroi, un blestem precum ca acela care va distruge spitalul sa fie ucis de ai sai intr-o zi de sarbatoare, cum s-a si intimplat cu Ceausescu, povestea fiind destul de cunoscuta. Ma rog, unul care zice ca stie istoria spitalelor trebuia sa o stie… Inscriptia se afla in curtea Muzeului de Istorie al Municipiului Bucuresti, dar credeti ca omul incult al Vilcii vede ceva cind merge pe la muzee ? Nu, ca el le stie pe toate. Asa cum stie, eronat, ca Spitalul Brezoi ar fi fost infiintat de Ceausescu, pe cind realitatea este ca infiintarea a avut loc cu mult inainte, poate pe la anul 1900, pe vremea comunismului ridicindu-se cladirea sectiei de pediatrie. Ar fi logic, fiindca atunci cind a venit Ceausescu la putere, aici era liceu, erau mai multe scoli, era industrie, normal ca era si spital, mai ales ca localitatea avea mii de locuitori.Articolul despre care vorbesc e mic, erorile sunt si ele mici, dar prostesti. Nimeni nu te obliga sa scrii ceea ce nu cunosti bine, numai ca incultul de serviciu simte nevoia sa impaneze articolele cu trimiteri culturale pentru a arata cine e el, cum are el la degetul mic respectivele informatii. Tocmai ca nu le are, omul e un autodidact superficial, lipsa unor studii universitare pina la 50 de ani spunindu-si si ea cuvintul, in pofida faptului ca acum urmeaza cursurile unei facultati de istoria artei, tot in acest efort de a arata ca e un intelectual rafinat. Pina la a fi intelectual si inca…rafinat trebuie macar sa ai bun simt cultural si nu sa faci parada de cultura asimilata din frunzareli de carti de popularizare si reviste aidoma.Ma opresc aici cu toate ca sirul gafelor culturale ale incultului Vilcii e extrem de lung. Nici nu m-as fi amestecat in ciorba asta rinceda daca individul nu m-ar fi atacat in texte cu glazura chipurile culturala. Glazura de prostie, lucrare de semidoct.
























Lasă un răspuns