Niciun oficial de la București nu a catadicsit să vină în Zăvoiul Vâlcean, pentru a marca împlinirea a 166 de ani de la intonarea pentru prima dată, a Imnului Național al României. În plus, din cei 11 parlamentari de vâlcea doar 4 au fost prezenți: Laurențiu Coca, Aurel Vlădoiu, Constantin Rădulescu și Marinel Cristian.
Dacă în prezidiu doar primarul interimar Ion Gigi Matei și viceprimarul Eduard Vârlan au murmurat Imnul Național, participanții la festivitatea din Zăvoiul Vâlcean au vibrat la unison. Atât de mult a plăcut procesiunea, care s-a deplasat de la Primăria Râmnicului în parc, încât oaspeții cehi și sârbi, veniți din orașele cu care Râmnicul e înfrățit, încât au făcut tot timpul fotografii.
























Lasă un răspuns