Cu 6 transferuri de jucătoare, 3 din ţară şi 3 din străinătate, Handbal Club Municipal Râmnicu Vâlcea şi primarul interimar Ion Gigi Matei visează la unul din primele 8 locuri în campionatul naţional.
Preşedintele HCM Râmnicu Vâlcea, Toma Pleşa, primarul interimar Ion Gigi Matei şi cele două antrenoare – Simona Gogârlă şi Mioara Rădoi – au prezentat lotul complet de jucătoare ale proaspetei echipe de handbal. Carmina Manea-Bădiţă, Mihaela Smedescu – Băbeanu, Janina Luca-Rouă, Andreea Adespei-Molnar, Diana Felipo RokueTavarez , Claudia Corea Gorkaves Semedo şi Irina Daria reprezintă componentele de bază ale echipei clădite în locul celebrei OLTCHIM Râmnicu Vâlcea. Chiar dacă stranierele au recunoscut că au crezut că vin la echipa OLTCHIM, şi nu la HCM Râmnicu Vâlcea, au rămas aici, convinse fiind că vor face treabă bună. Restul lotului a venit la Vâlcea fie pentru că fetele s-au născut aici, fie pentru că soţii lor sunt din zonă.
Deocamdată, clubul are la dispoziţie 300.000 de euro, dar visează la 500.000! În schimb, primarul interimar Ion Gigi Matei speră ca echipa să mai avanseze două locuri în campionat: de pe 10, măcar pe 8!
























Lasă un răspuns