Nu este Ioan de la Patmos, este Mircea Draghici deputat de Curtea de Arges, dar, la fel ca autorul Apocalipsei, deputatul are uneori viziuni escatologice pe care nu ezita sa ni le impartaseasca si noua prin declaratii asa-numit politice. Ultima dintre ele ni-l zugraveste pe Emil Boc barbierind spitale cu coasa, bineinteles de al dracu si de portocaliu ce este, adept manifest al unei teleologii a extinctiei ontice si carpato-danubiano-pontice imediate, un fel de cavaler al Apocalipsei patru intr-unul singur, fara a mai socoti si caii. Draghici isi completeaza cosmarul colorat cu imaginea catastrofica a unei multimi de argeseni pe cale de disparitie, o data cu suprimarea a 170 de paturi de spital la Mozaceni, Calinesti si parca la Domnesti. 90 de mii de argeseni, nu vor mai avea acces la actul medical de urgenta! exclama uimit si indignat deputatul. 90 de mii de argeseni vor trebui sa mearga zeci de kilometri pentru a primi ingrijiri medicale, socoteste acelasi. Ideea e ca domnul Draghici vrea sa critice politica guvernului de a reduce numarul de paturi din spitale, astfel incit Rominia sa coboare. pina in 2013 la media europeana de 5 paturi si ceva la o mie de locuitori, de la 6 si ceva, cit este acum. Din declaratia domnului Draghici eu inferez ca toti cei 90 de mii de argeseni au nevoie simultan de acces la actul medical de urgenta, si neavindu-l dincolo de gardul casei, se deplaseaza zeci de kilometri spre si dinspre spitale, intr-un soi de gigantica transhumanta sanitara, cautind actul medical asa cum cauta oile iarba de pasunat. E de mirare cum astia 90 de mii se trezira ca da peste ei nevoia de actul medical tocmai cind a venit teleologul Boc la cosit printre spitale! Desi calculele demografice ale domnului Draghici pot fi corecte, e greu de crezut ca paturile alea ar fi putut sa-i incapa pe toti cei 90 de mii, pentru ca asta da o medie de 529,411 argeseni in fiecare pat! Desi in mod absolut, desfiintarea unor spitale si restringerea activitatii unora dintre cele ramase nu e o treaba buna, cred ca, pina la urma, concentrarea resurselor sistemului medical in mai putine unitati le-ar da o sansa si celor 90 de mii, sau macar unei parti bune dintre ei. Oricum, dincolo de viziunile apocaliptice care il bintuie, domnul deputat are dreptate sa protesteze. Daca ar face-o si in termeni mai echilibrati, daca s-ar debarasa de metafore care de cele mai multe ori nu-i ies, daca si-ar lua putin timp sa faca si aritmetica cifrelor pe care le foloseste, atunci in mod cert declaratiile domniei sale ar cistiga in greutate si nu ar ramine simple exercitii de oratorie deprinsa din mers la scoala PSD. Si daca tot veni vorba despre spitale, reduceri si alte nenorociri, eu cred ca aceasta concentrare de resurse, cum ii zic eu, ca sa escamotez adevarul, sau desfiintare si concedieri cum zice domnul Draghici, se face conform devizei „decit mult si fara rost, mai bine putin si prost”.
























Lasă un răspuns