Tot rominiil s-a nascut poeti, desi poate ar fi fost mai bine ca toti rominii, sau macar politicienii, sa se fi nascut politicieni.Ma incearca regretul asta ori de cite ori il ascult pe Crin Antonescu amenintind institutiile statului cu represaliile care vor veni, in momentul cind el si ai lui vor ajunge la putere. A facut-o si cind a fost arestat Constantin Nicolescu, a facut-o si acum, cind Uniunea Social-Liberala si-a prezentat programul de reforma administrativ-teritoriala a tarii.Nu stiu ce vor fi gindind angajatii serviciilor speciale, ai DNA, ai Garzii Financiare si ai prefecturilor cind Antonescu le transmite aceste mesaj:”Sa nu uitati niciodata ca exista si dupa Basescu viata, lege, raspundere”.Presedintele PNL pleaca de la premisa ca macar o parte dintre cei carora li se adreseaza sint infractori, pusi de Traian Basescu sa persecute Opozitia cu dosare penale, pentru ca altfel nu gasesc rostul acestui avertisment. Domnul Antonescu este om si se lasa condus de umori si de sondaje de opinie, dar scapa din vedere ca si in institutiile alea pe care le ameninta el lucreaza oameni care au si ei umori si ca amenintarea sau ofensa ascunse in acel avertisment ar putea provoca reactii surprinzatoare. Nu stiu ce gindesc cei mentionati, dar eu, in locul lor, as face orice ca sa-i impiedic pe Antonescu si pe ai lui sa ajunga la putere. Daca as putea sa fur un vot, l-as fura, daca as putea sa fur o mie, le-as fura fara ezitare si as considera ca ma aflu in legitima aparare.Nu e moral, nu e legal, dar nimeni niciodata nu s-a dus la pirnaie doar de dragul de a se supune fara impotrivire moralei si legii. Daca ar fi asa, nu am mai avea procese care dureaza ani in sir, nu am mai avea extradati fugiti la capatul pamintului, ci i-am vedea pe toti infractorii, intr-o moralitate si o legalitate emotionanta adunati de bunavoie la usa inchisorii si cerind sa fie primiti inauntru. Asa ca mi-e greu sa cred ca in acele institutii e cineva dispus sa astepte cu miinile in sin sa vina Antonescu la putere, ca sa se razbune. E mai degraba de asteptat ca acei oameni sa se opuna din rasputeri si prin toate mijloacele ca puterea sa treaca in miinile lui Antonescu, daca nu de teama de a fi pedepsiti, macar dintr-un orgoliu pe care politicianul liberal nu iroseste nici un prilej sa-l raneasca. Adica sa-i puna bete in roate numai de-ai dracu, pentru ca e prost de gura. Discursul sau fudul, iresponsabil, lipsit de tact si cu o usoara duhoare de Mein Kampf este capabil sa-i urce in cap institutii importante ale Statului, cu consecinte care se vor simti la momentul potrivit.Nu stiu cit de poet s-a nascut Crin Antonescu, dar este clar ca politician nu s-a nascut, in nici un caz.
























Lasă un răspuns