Chiar asa, cum ar fi ? Mi s-a parut suspect aminarea desemnarii candidatilor USL pentru Consiliul Judetean Vilcea si pentru Primaria Rimnicului. Se tot amina verdictul pentru toamna, acest lucru insemnind luna septembrie, probabil.Sondajele de opinie m-au lasat rece, am fost circumspect in ceea ce ma priveste. S-au dat drept cistigatori PSD-istul Ion Cilea, pentru Consiliul Judetean Vilcea, si liberalul Emilian Frincu, pentru Primaria Rimnicului. Primele sondaje au confirmat acest lucru si mediile neoficiale PSD-iste si liberale au recunoscut acelasi lucru. Cind s-am mai linistit lucrurile au intervenit niste schimbari, tot de sondaje de aceasta data – Ion Cilea ar ramine la Consiliul Judetean, dar liberalul Emilian Frincu ar fi obtinut cu trei procente mai putin decit candidatul PSD-ist Gigi Matei. A trecut si acest val si a urmat un altul prin care se specifica de fapt ca decizia finala va fi luata, in cazul judetului Vilcea, de la Centru si liberalul Cristi Buican ar fi in carti pentru Consiliul Judetean.Naspa, aiurea, cam nasol, cum ar spune un amic al meu, un inflacarat adept al lui Mircea Badea. Baietii in teritoriu, sa inteleg ca s-au agitat degeaba cu pliante in cutiile postale, au deranjat oamenii si vorbit din usa in usa daca tot la Centru se decide ? Pai, unde este autonomia locala a filialelor PSD si PNL, pentru ca PC-ul se pare ca iese din schema, si implicit autonomia
























Lasă un răspuns