Observ cu neplăcere că acele canale media apropiate de Traian Băsescu au paralizat și tratează subiectul scandalului în care este implicat fratele președintelui cu o nefirească detașare.
Mă rog, e treaba lor, noi avem altceva de făcut.
Mai întâi, aș răspunde la întrebarea dacă frații Băsescu puteau să evite legăturile primejdioase cu clanurile țigănești.
Președintele are o scuză. El s-a afișat cu romii dubioși, le-a botezat un copil, a participat la festivalul de la Costești pentru a da semnale în direcția nediscriminării și integrării. Fratele nu avea însă ce semnale să dea, iar când s-a apucat de paranghelii cu ai lui Bercea Mondialul a făcut-o dintr-un anumit interes.
A doua chestiune este legată de autenticitatea înregistrărilor prezentate de Antena 3.
Poate sunt, într-o anumită proproție, false. Dacă Mircea Băsescu nu se afișa însă cu romii, dacă dintr-o dată apăreau asemenea secvențe înregistrate, țara ar fi sărit în sus și ar fi strigat că este manipulare. Când însă fratele președintelui declară astăzi (joi) că în biroul alăturat era un alt țigan care avea la el sute de mii de dolari pentru a-și plăti o datorie, atunci mocirla se deschide și îl închite. Dacă te cheamă Băsescu, ce treabă ai dumneata cu datoriile dintre interlopi ? De ce nu alertezi dumneata poliția pentru a-i întreba de unde au atâta bănet cash ?
Evident, treaba miroase urât de tot și acest Mircea Băsescu aduce prejudicii uriașe României.
Măcar pentru asta și tot ar trebui să-și petreacă o noapte în arest, reținut de DNA.
Ca să nu mai spun că asta ar fi unica soluție salvatoare în context politico-mediatic, fiindcă românii ar înțelege că justiția e mai presus chiar și de familia prezidențială.
Când observ însă că presa favorabilă lui Traian Băsescu, presă pe care am considerat-o corectă, ascunde gunoiul sub preș, tare mă tem că aceasta e atitudinea generală în tabăra președintelui și nimeni nu va avea curaj să se lege de prostul proștilor și lacomul lacomilor care este, întâmplător, fratele unui șef de stat.
Arestarea lui Mircea Băsescu ar anihila manevra mediatică a lui Voiculescu.
Înțelege cineva ?

























Lasă un răspuns