Prefectul Gheorghe Davidescu a declarat azi ca, pina la alegeri, Rominia va avea o alta organizare a teritoriului, care s-ar putea sa nu coincida cu formula de opt judete plus unu, propusa de Traian Basescu.Invitat la emisiunea Criterii politice in Arges, moderata de Gheorghe Smeoreanu la Arges TV, prefectul relanseaza o dezbatere aprinsa, care se domolise oarecum in ultima vreme, desi primul ministru anuntase ca problema reorganizarii teritoriale urma sa fie reluata in toamna. Desi nu a detaliat, Gheorghe Davidescu a lasat sa se inteleaga ca Guvernul a gasit formula prin care sa impuna comasarea judetelor in untiati administrative mai mari si nu a dat deloc impresia ca spune basme cu care incearca doar sa incaiere in coada ciinii opozitiei.Asadar, judetul Arges va disparea. Aflam insa ca prefectul si seful PD-L Arges incearca sa impuna o formula in care Argesul sa formeze o unitate administrativa impreuna cu judetele Vilcea si Olt, cu capitala la Pitesti, preferabila, din toate punctele de vedere formulei propuse initial, cu capitala la Ploiesti. Este insa necesar sa se constituie un lobby puternic, format din prefectii si din parlamentarii PD-L ai celor trei judete, care sa incerce sa impuna aceasta formula. Nu ar fi rau ca senatorul Mircea Andrei sa se puna in fruntea acestei miscari, sa incerce sa coordoneze eforturile tuturor in aceasta directie, sa caute argumentele cele mai convingatoare si oamenii cei mai influenti, pentru ca, daca altfel nu se poate, macar sa ne alegem cu raul cel mai mic. Presupun insa ca senatorul Mircea Andrei s-a gindit deja la aceste lucruri si nu a asteptat sa vin eu sa-i dau idei, mai ales ca formula Arges-Vilcea-Olt am auzit-o in umrma cu citeva luni tocmai de la Mircea Andrei, caruia trebuie sa-i recunoastem paternitatea ideii. Repet, daca Argesul trebuie sa dispara, e preferabil sa o faca in forma propusa de Mircea Andrei si sustinuta de Gheorghe Davidescu, care trebuie sa-i convinga pe omologii lor de la Rimnicu Vilcea si de la Slatina sa sprijine ideea. Nota: desi locuiesc de peste 40 de ani in Arges, ma consider pe jumatate vilcean, dupa mama, care s-a nascut la Stroesti si, macar sentimental, imi doresc un asemenea judet.Pentru exact aceleasi motive, sa-i acordam si senatorului Mircea Andrei dreptul de a se considera pe jumatate argesean, dupa mama, care s-a nascut la Dobresti, si sa credem ca, macar sentimental, isi doreste si el un asemenea judet.
























Lasă un răspuns