În cadrul colaborării dintre județul Argeș și departamentul Savoia, în perioada 1- 6 decembrie, o delegație din partea SDIS-73 Salvamont Savoia va participa, împreună cu Salvamont Argeș, la un antrenament comun cu tema “Comandament/ management la accidentul montan/avalanșă”. La aplicație vor fi prezenti și salvatori montani din județele Alba, Arad, Brașov, Caraș Severin, Maramureș, Mureș, Sibiu și Vâlcea, întrucat schimbul de experiență cu salvamontiștii francezi reprezintă o ocazie care trebuie fructificată la nivel național, pentru ridicarea nivelului de pregătire pentru intervențiile de iarnă.
Antrenamentul se va desfășura la baza de salvare montană Cota 2000 Transfăgărășan și va avea ca teme:
– intervenția la avalanșă;
– intervenția în abrupt pe timp de iarnă;
– intervenția cu câini de avalanșă (județele Alba și Caraș Severin vor veni cu câini în pregătire);
– pregătire teoretică privitoare la organizarea completă a intervenției la accidentul montan/avalanșă, cu problematică comună și specifică.
Delegația franceză este compusă din:
– cpt. Fabien Desmartin – comandant al secțiunii Salvamont din cadrul SDIS 73 Savoia;
– lt. Jean Louis Eberhart – consilier tehnic al secțiunii Salvamont din cadrul SDIS 73 Savoia;
– plt. maj. Jordy Mege – conductor câini de avalanșă.
Director,
Ion Sănduloiu
























Lasă un răspuns