Vineri, 21 noiembrie, ora 12.00, Muzeul Judeţean Argeş – Secţia Muzeul Sportului Argeşean Campionii oferă publicului vizitator prilejul de a asista la o întâlnire cu maşinile de rally, piloţii lor şi maşini istorice din cadrul Retroclub România.
Porţile muzeului vor fi deschise între orele 12.00 – 17.00, iar intrarea e liberă atât la expoziţia din curtea muzeului, cât şi la Secţia Muzeul Sportului Argeşean Campionii.
Începând cu ora 12.00, curtea Muzeului Judeţean Argeş va deveni pentru câteva ore o pistă de rally, unde maşinile de curse care au participat în campionatele naţionale din 2014 vor fi însoţite de piloţii lor. Aceştia vor oferi celor prezenţi autografe şi o scurtă plimbare în lumea automobilismului. Vizitatorii vor putea admira şi 12 maşini istorice (I.M.S., Dacia 1100, 1300, Trabant, Lada 1500, Ford Taunus, Mercedes M170V, MS 280 şi Cobra).
Maeştrii ai automobilismului – Valentin Porcişteanu, campion naţional, Bogdan Năstase, Florin Tincescu, Dudu Şenchea, Viorel Obrejan, Niţă Iancu, Din Alexandru, Ionescu Daniel, Coman Marius, Ticuţă Gheorghe, Vasile Nicolae, Iustin Pleşa, Nicu Iordache – au confirmat prezenţa la această manifestare.
Vor fi expuse maşini de competiţie Dacia 1410, Dacia Logan, Renault Clio, Mitsubishi Evolution, vor putea fi admirate fotografii, medalii, plachete, cupe, diplome, echipamente sportive, fanioane, afişe din cadrul competiţiilor de rally.
Informaţii suplimentare se pot obţine de la responsabilul secţiei Muzeul Sportului Argeşean, Lect. univ. dr. Cornel Popescu, tel. 0740321093.
























Lasă un răspuns