La sfârșitul săptămânii trecute, pe 6 decembrie, s-a desfăşurat în Argeş etapa județeană a celei de-a doua ediţii a Olimpiadei ”Lectura ca abilitate de viață”. Această etapă a fost organizată la Școala Gimnazială ”Matei Basarab” din Pitești, pentru elevii din învăţământul gimnazial și la Colegiul Tehnic ”Armand Călinescu” Pitești, pentru elevii din învăţământul liceal.
Deși în acea zi a fost o mare sărbătoare creştină, Sfântul Nicolae, elevii argeşeni au participat într-un număr foarte mare la concurs – 921 de elevi de la clasele V-XII.
Pentru etapa națională, care se va desfășura în județul Bistrița–Năsăud, s-au calificat 4 elevi:
Grigore Ianis – Școala Gimnazială ,,Traian” Pitești (nivelul I, clasele V-VI), Pantazică Viviana – Școala Gimnazială ,,Mircea Eliade” Pitești (nivelul II, clasele VII-VIII), Răceanu Cătălin – Liceul Teoretic ,,Ion Mihalache” Topoloveni (nivelul III, clasele IX-X), Dragomirescu Simina – Liceul de Artă ,,Dinu Lipatti” Pitești (nivelul IV, clasele XI-XII).

























Lasă un răspuns