La mai bine de cinci ani de la izbucnirea scandalului ”Mită pentru arbitri”, s-au dat sentințele finale în acest caz.
Procesul a început în 2009, când un număr de 14 persoane au fost trimise în judecată. Conform rechizitoriului întocmit de procurori, în perioada 2006-aprilie 2009, inculpații Penescu Gheorghe Cornel, Făcăleață Liviu Ilie, Mincă Cristian, Pieca Gheorghiță și Gheorghe Constantin au inițiat și constituit un grup infracțional organizat care a acționat în mod coordonat în scopul comiterii mai multor infracțiuni grave de corupție prin care să obțină beneficii financiare sau materiale.
După foarte multe termene, miercuri, 4 februarie s-a dat și decizia finală.
Cornel Penescu (fost patron FC Argeş) – 5 ani de închisoare cu executare şi 3 ani interzicerea drepturilor;
Liviu Făcăleaţă (fostul director al societăţii PIC) – 5 ani de închisoare şi 3 ani interzicerea drepturilor;
Cristian Libertatu (fost director al Oficiului Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Argeş) – 3 ani de închisoare;
Gheorghe Constantin (fost şef CCA) – 5 ani de închisoare cu executare şi 3 ani interzicerea drepturilor;
Sorin Corpodean (fost arbitru) – pedeapsă majorată de la 3 la 4 ani cu suspendare, durata termenului de încercare majorată de la 7 la 8 ani;
Marcel Lică (fost vicepreşedinte CCA) – 3 ani de închisoare cu suspendare;
Sorin Caia (fost arbitru) – 3 ani de închisoare cu suspendare;
Lucian Dan (fost arbitru) – 3 ani de închisoare cu suspendare;
Aurelian Bogaciu (fost arbitru) – 3 ani de închisoare cu suspendare.
Sursa: www.digisport.ro

























Lasă un răspuns