Dumnezeu nu a avut alta treaba vineri, 15 aprilie, decit sa vegheze, in baza unui contract incheiat cu primarul Tudor Pendiuc, ca Simfonia lalelelor sa aiba parte de cele mai minunate conditii.Nu numai atit, dar se pare ca Ziditorul si-a mutat vremelnic domiciliul in zona, devenind pentru o zi pitestean! Daca nu ma credeti pe mine ca asa e, poate o sa-i credeti pe Mircea Geoana, pe Tudor Pendiuc si pe Florea Tecau, care, in discursurile rostite la deschiderea manifestarii, au descris felul in care Cel de Sus a colaborat cu autoritatile locale la succesul celei de-a 34-a editii a Simfoniei. Iata dar ce ne-au auzit urechile:Mircea Geoana: Primarul Pendiuc spunea ieri, cind ploua, ca e convins ca va fi soare la Pitesti astazi. Nu stiu daca Cel-de-Sus are contract cu primarul sau cu dumneavoastra. Este cea mai frumoasa sarbatoare a unui municipiu din Rominia! Florea Tecau: „In numele CJ Arges vreau sa va fac o marturisire: cred ca azi Dumnezeu este pitestean si argesean! Dumnezeu tine cu sarbatoarea Pitestiului si a argesenilor, cu sarbatoarea florilor, a primaverii si cu dumneavoastra, cei care participati, ati organizat aceasta sarbatoare si cu invitatii care sunt la noi. Tudor Pendiuc: „Multumim bunului Dumnezeu pentru ca ne-a daruit soare si vreme dupa inimile si sufletele noastre, ale pitestenilor, argesenilor si copiilor nostri.[…] Multumim lui Dumnezeu ca niciodata, dupa Revolutie, nu am avut vreme ploioasa. Este un semn ca suntem binecuvintati”.Iata o informatie care vine din trei surse independente, lucru care ne face sa nu ne indoim nici o clipa de adevarul ei. Asadar, in marea lui milostenie, Dumnezeu a dat soare la Pitesti, pentru ca ploaia sa nu zadarniceasca truda robului lui Pendiuc, lucru de care i-a informat si pe robii Mircea Geoana si Florea Tecau, toti trei de la PSD, dar pe care l-a tinut ascuns de PD-L, pentru ca nici Gogu Davidescu, nici Gabriel Bratu nu au pomenit nimic despre minunata lucrare meteorologica savirsita. Concluzia este evidenta: vineri, Dumnezeu a fost nu numai argesean, a fost si pesedist!
























Lasă un răspuns