Este absolut demențial, adică românii și ceilalți membri ai UE trebuie să plătească rapid Ucrainei sume uriașe de bani, pentru ca Ucraina să poată achita armele luate în leasing de la americani.
Iată ce scrie Berliner Zeitung:
”UE ar trebui să instituie un mecanism prin care banii să poată intra automat lunar în bugetul Ucrainei. Pe lângă costurile războiului, Ucraina are nevoie de lichidități considerabile, deoarece trebuie să plătească pentru toate armele furnizate de SUA. Baza cooperării dintre Washington și Kiev este „Lend and Lease Act 2022”. Corespunde unui acord similar pe care SUA l-au încheiat cu Marea Britanie și Uniunea Sovietică în 1941”. (link)
Conform acordului, materialul de război, echipamentele și combustibilul sunt doar împrumutate sau închiriate de către guvernul american și ar trebui returnate după război. Deoarece echipamentul de război este de obicei deteriorat sau distrus, armele au adesea doar o valoare de fier vechi la sfârșitul războiului. Prin urmare, guvernul SUA este interesat ca Ucraina să fie în măsură să își îndeplinească la timp contractele de leasing.
Aceeași informație poate fi găsită, detaliat, în Financial Times și alte publicații.
G.S.

























Lasă un răspuns